Zinco şurup nedir? Ne için kullanılır?

Zinco şurup çinko içeren çocuklar için mineral desteğidir. Eskilerden beri kullanılan tek çinko markasıdır. Berko ilaç firmasına ait yerli bir üründür.

İçeriğinde 66 mg çinko sülfat bulunur. Bu da 15 mg saf çinkoya eşdeğerdir. 100 ml cam şişe içinde 1 ölçek 5 ml ye tekabül eder. Portakal aromalı olduğu için çocuklar tat sorunu yaşamayacaktır. İlaç statüsünde olduğu için SGK tarafından karşılanıyor.

Zinco şurup ne için kullanılır?

Prospektüs bilgisinde çinko eksikliği ile ishal tedavisinde kullanılabileceği belirtilmiştir. Çinko günümüzde çocuklarda ve yetişkinlerde önemli bir mineraldir. Bağışıklık sisteminin daha sağlıklı çalışması için vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerden biridir.

Çinkonun faydaları

Vitaminler ve mineraller vücudumuzun işlevini yerine getirebilmesi açısından oldukça önemlidir. Vitamin ve minerallerin eksikliğinde vücutta anormallikler görülür.

Çinko bunlardan bir tanesi. Çinkoyu genelde balık, kuruyemiş, süt ve yumurta gibi besinlerden karşılayabiliriz.

Çinko minerali faydalarına gelince: eksikliği mutlaka hissedilebilir. Çünkü kemik yapısından tutun da beyin sağlığına kadar çinkonun etkisi büyüktür. Dışarıdan bakıldığında sadece bir saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi sonuçlar görebiliriz. Ancak ileri yaşlarda oluşan kronik hastalıkların bir çoğunun vitamin ve mineral eksikliğinden olduğunu uzmanlar belirtiyor.

Bağışıklığı artırır: Çinko bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Çocuklarda ve yetişkinlerde hastalık esnasında doktorlar tarafından önerilir. Özellikle salgın zamanında uzmanlar, çinko desteğinin alınması gerektiğinin altını çizerler.

Büyümek için: Çocuklarda boy ve kilo artışını sağlamak ve iştahın normal seviyede tutmak için çinko gereklidir. Yeterince çinko alan çocuklarda iştah azalması ve vücut gelişim geriliği olasılığı azalır.

Cilt sağlığı: Cilt, sağlıklı olması ve güzel görünmesi için bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar, bunlardan biri de çinkodur.

Çinkonun faydaları bunlarla sınırlı değil; yara iyileşmesi, gözlerin sağlıklı görmesi, beyin sağlığı, ruhsal sağlık, duyu organlarındaki hassasiyeti sağlama, cinsel gelişim, grip soğuk algınlığı, gebelikte, sindirim sağlığı gibi bir çok faydası vardır.

Çinko mineralinin farklı formlarda çeşitleri bulunuyor. Bunlar çinko asetat, çinko glukonat, çinko sülfat, çinko pikolinat, çinko klorür gibi. Çinko tuzları diye tabir edilebilir. Bunlardaki form farklılığının çeşitli organlara hitap ettiği söyleniyor. Örneğin çinko glukonat beyin sağlığı için daha faydalı, çinko pikolinat vücuda daha iyi emilir.

Günlük çinko ihtiyacı çocuklarda 5 mg olarak belirtiliyor. Zinco şurup içerisinde 1 ölçekte 15 mg çinko bulunuyor. Günde 1 ölçek alınması günlük ihtiyacı fazlasıyla karşılayabilir.

Birde zinco fort şurup var. İçerisinde 1 ölçekte 30 mg çinko bulunuyor. Eğer vücudun daha çok çinkoya ihtiyacı var sa doktorlar tarafından zinco fort şurup öneriliyor.

Zinco şurup nasıl kullanılır?

Yemeklerle birlikte alınması tavsiye edilir.

yaş aralığıgünde kaç mg gerektiğiMaksimum doz Ölçek/ml
7-12 aylık bebekler3 mg 5 mg 1 ml
1-3 yaş arası çocuklar3 mg 7 mg 1ml -1.5 ml
4-8 yaş arası çocuklar5 mg 12 mg 1.5 ml – 4 ml
9-13 yaş arası çocuklar8 mg 23 mg yarım ölçek (2.5 ml)
14-18 yaş arası11 mg 34 mg 3.5 ml- 11 ml
18 yaş üstü11 mg 40 mg 3.5 ml-11ml
Zinco şurup kullanım tablosu

Zinco şurup doktor tarafından kullanımı belirtilmediği takdirde yukarıdaki tabloda belirtilen dozlarda kullanın. Kutu içerisinden çıkan ölçü pipetini kullanabilirsiniz.

Yan etkileri

Zinco şurup yan etkileri arasında en yaygın olarak kusma görülmüş. Aynı zamanda bütün ilaç ve gıda takviyelerinde olduğu gibi alerjik reaksiyon görülebildiği belirtilmiştir.

Şurupların kapağı açıldıktan sonra en geç 2 ay içerisinde tüketilmesi gerektiği belirtiliyor. Hava ile temas ettiğinde son kullanım süresi azalıyor. Serin güneş görmeyen ve rutubetsiz ortamlarda saklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.