Zinco damla kullananlar yorumlar

Zinco damla, içeriğinde bitkisel yağlar ve çinko barındıran genellikle çocuklarda gaz sancısı için kullanılan bir solüsyondur. Berko ilaç firmasına ait menşei Türkiye’dir. 30 ml cam şişe içerisinde, portakal aromalıdır.

Kutu üzerinde 4-10 yaş ibaresinin bulunduğunu görebilirsiniz. Tarım Bakanlığı onaylı bitkisel içerikli ürünlerde bu ibare yazılması gerekiyor. Ancak doktorlar tarafından daha küçük bebeklere de önerilebiliyor.

Bebeklerde sindirim sisteminin temel olarak oluşmaması, gaz sorunlarında beraberinde getirebilir. Gaz sancısı, anne ve babaların kâbusu, gece uykuların düzensiz olması ve daha önemlisi bebeğin huzursuz olması nedeniyle evdeki herkes huzursuzdur. Bebeklerde gaz oluşumunu önlemek için yapılması gereken bazı işler vardır. Örneğin emzirdikten sonra gazın çıkarılması, hava yutmayacak şekilde emzirilmesi, antikolik biberonları ile beslenmesi gibi önlemler alınabilir. Bazen eski geleneksel yöntemler kullanılarak bebeklerin gaz sorunu giderilmeye çalışılır. Bebeklerde alınan tüm önlemlere rağmen yine de gaz sorunu olabilir. Yapacağınız bir şey kalmadığında en son eczaneden gaz ilacı almak aklınıza gelir.

Gaz damlaları arasında bir tanesi zinco damladır. Zinco damla bitkisel içeriği ile bebeklerde gaz gidermeye yardımcı olur.

Zinco damla içeriği

Çinko

Çinko bilindiği gibi bir mineraldir. İnsan vücudunun eksikliğini hissedebildiği bir mineraldir. Çocuklarda; büyüme, bağışıklık, saç uzaması, sağlıklı cilt, göz ve beyin gelişimi, iç organlarının gelişimi gibi bir çok faydası ile bilinir.

Kimyon yağı

Kimyon çoğu zaman baharat olarak kullanılır. Eskilerden beri gaz giderici özelliğinden faydalanılmıştır. Halk ilacı olarak ta bilinen kimyon, yemeklere baharat, hastalara şifa amacıyla kullanılmış, günümüzde ise sağlık açısından hala kullanılmaktadır.

Dereotu

Dereotu ülkemizin bir çok bölgesinde yetişir. Genellikle dere kenarlarında sulak alanlarda daha sık görebiliriz. Dereotunun en üstünde bulunan tanecikleri sağlık açısından kullanılan kısmıdır. Gaz giderici ve sindirim düzenleyici etkisi olduğu bilinir. Ayrıca sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği ile bebeklerde rahat bir uyku sağlar.

Zinco damla ne ise yarar?

Kolik

Bağırsak gazlarının oluşturduğu ağrılı durumlara kolik denir. Hava yutma ve sindirim bozukluğu nedeniyle meydana gelebilir. Zinco damla içeriği sayesinde farklı nedenlerden kaynaklanan kolik rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Gaz giderici

Zinco damla gaz damlası olarak geçmez ama gaz giderici özelliği olduğu içeriğinden anlaşılabilir. İçeriğinde bulunan kimyon yağı ve dere otunun gaz giderici ve sakinleştirici özelliği olduğu bilinmektedir.

Uyku

Bebeklerde gaz sancısından dolayı uyku düzeni bozulabilir. Özellikle gece başlayan gaz sancıları gece uykularından alıkoyar. Düzenli uyku uyumayan çocuklar daha huzursuz olabilir. Zinco damla içeriği ile bebeklerin gaz sancısını hafifleterek, daha uzun ve sağlıklı bir uyku sağlayabilir.

Sindirim bozukluğu

Sindirim bozukluğu bebeklerde en çok karşılaşılan durumdur. Bağırsak florası tam olarak gelişmemiş bebeklerde sindirim bozukluğu meydana gelmesi muhtemeldir. Bazen ishal, bazen uzun süren kabızlık ve gaz sorunu sindirim rahatsızlıklarına örnektir. Bu durumlarda zinco damla size yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır?

Günde 2 defa 4 damla kullanılabilir.

25° altında, serin, güneş görmeyen ortamlarda, oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Yan etkisi var mı?

Firma tarafından herhangi bir yan etki belirtilmemiştir.

Zinco damla kullanıcı yorumları

*Fayda gördüğüm bir gaz damlası.

*İçerisinde çinko olması iyi bir şey sonuçta çocuklar için çinko faydalı.

*Zinco damlayı kullanıyoruz iyi geldiği zamanlar oluyor ama çocuk bazen çok ağlıyor.

*Bizim çocukta diğer damlalarda olduğu gibi bu da işe yaramadı.

*Tadı biraz kötü ama faydasını gördük.

*İşe yaramadı benim bebeğimde.

*İlk çocuğumda ise yaramıştı ikinci bebeğime kullanacağım ise yarar umarım.

*Benim bebeğimde gaz sorunu yok ama yine de veriyorum arada çok şükür şimdilik iyi durumda.

*Zincodan biraz fayda gördük ama yeterli değildi doktorumuz yanına bir gaz ilacı daha verdi ikisinin de kullanıyoruz şimdilik daha iyi.

*Bebeğimi biraz rahatlattı ama tamamen geçirmedi.

Sizde bu ürünü kullandıysanız yorumunuzu diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz.

5 yorum “Zinco damla kullananlar yorumlar

 • 14 Şubat 2021 tarihinde, saat 3:53 PM
  Permalink

  Ben Zinco damla ile birlikte Biogaia damla veriyorum çok memnunum

  Yanıtla
  • 7 Nisan 2021 tarihinde, saat 5:50 AM
   Permalink

   Nasıl veriyorsunuz peki bende ikisini kullanıyorum ama tam bir doz düzeni oturtamadim günde kaç kere hangi saatlerde hangisini veriyorsunuz

   Yanıtla
  • 24 Mayıs 2021 tarihinde, saat 10:41 PM
   Permalink

   Zinco ve biogai nasıl kullaniyorsunz

   Yanıtla
 • 14 Şubat 2021 tarihinde, saat 3:52 PM
  Permalink

  Biberonun içine katıp veriyorum tadını farketmiyor bile. Mama vermeyenler sütünü sağıp biberonla verebilir içine katıp

  Yanıtla
  • 22 Ekim 2021 tarihinde, saat 12:24 PM
   Permalink

   Ben de zinco kullanmaya başladım fakat bebeğim de kabızlık yaptı

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.