Vitagil şurup faydaları, kullanıcı yorumları

Vitagil şurup çocuk vitamin şurupları arasında yerini almış ve günümüzde çok tercih edilen gıda takviyelerinden biridir. Kullanıcı yorumlarına bakıldığında bir çok kişi etkisinden memnun kalmış görünüyor.

Vitagil şurup nedir?

İçeriğinde 13 vitamin ve 6 mineral bulunan çocuklar için bir gıda takviyesidir. Allergo ilaç firmasına ait menşei Türkiye’dir. 250 ml cam şişe içerisine konulmuştur.

Çocuk vitamin şurupları arasında içerisinde 250 ml ile en fazla bulunan takviyelerden biridir. Diğer şuruplarda bazılarında 100 ml, 150 ml, 200 ml bulunuyor. Bu açıdan baktığımızda Vitagil şurup diğerlerine göre biraz daha avantajlı oluyor.

İçeriğine bakılacak olursa 13 vitamin ve 6 mineral çocukların ihtiyacını yeterince karşılayabilir. Çocukların gelişimi için önemli olan çinko ve manganez mineralleri vitagil şurubun içeriğinde bulunuyor.

Vitagil şurup içerisinde bir çok vitamin şurubunda bulunmayan K1 vitamini yer alıyor. Bu vitamin güçlü kemik yapısının oluşmasına katkıda bulunabilir. Bu nedenle çocuklarda güçlü kemik yapısı oluşmasına destek olarak boy uzamasına katkı sağlar.

Vitagil şurup içeriği

Vitaminler

 • A vitamini 1,333 ünite
 • H vitamini 15 mcg
 • B9 vitamini 300 mcg
 • B3 vitamini 10 mg
 • B5 vitamini 4 mg
 • B2 vitamini 0,9 mg
 • B12 vitamini 1,5 mcg
 • B1 vitamini 0,8 mg
 • B6 vitamini 0,5 mg
 • C vitamini 70 mg
 • K1 vitamini 20 mcg
 • E vitamini 8 mg
 • D3 vitamini 400 ünite

Mineraller

 • Çinko 5 mg
 • İyot 75 mcg
 • Manganez 1 mg
 • Molibden 75 mcg
 • Krom 80 mcg
 • Selenyum 45 mcg

Aroma olarak limon ve portakallıdır. İçerisinde tatlandırıcı mevcut.

Vitagil şurup ne işe yarar?

Çocuklarda iştah açıcı etki gösterebilir. Vitamin ve minerallerin eksikliği çocuklarda iştahın kapalı olmasına neden olabiliyor. Vitagil içeriğindeki mineral ve vitaminler ile çocuklarda meydana gelen eksikliğin giderilmesine yardımcı olur ve iştahın normal seviyeye gelmesini sağlar.

Bağışıklık sistemi çocuklar için önemlidir. Sürekli hasta olduklarında iştahı azalır gelişimi gerileyebilir. Sürekli hastalıklarla uğraşan vücut sistemi sağlıklı bir gelişim yapamayabilir. Vitagil şurup çocuklarda bağışıklık sistemine destek olur ve hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

Bazı çocuklarda boy uzaması geriden gelebiliyor. Boy uzamasına katkı sağlayan vitamin ve mineraller içeriğinde mevcut. Ancak kalsiyum kemiklerin gelişimine ve boy uzamasına katkı sağlar. Vitagil şurupta kalsiyum yok, ancak çocuklar yeterince kalsiyumu yediklerinden içtiklerinden alıyor olabilir. Günde 1 bardak süt çocuklarda kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir.

Vitamin ve mineral eksikliği nasıl anlaşılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde vitamin eksikliğinin çeşitli belirtileri vardır. Örnek verecek olursak çinko eksikliği çocuklarda gelişimi, bağışıklık sistemini, iştahını etkileyebilir.

Bazı vitaminlerin eksikliği çocuklarda dikkat eksikliği, beceri isteyen işleri gerçekleştirememe, odaklanma problemi gibi belirtiler gösterebilir.

Biotin, çinko eksikliğinde saçlar ve tırnaklar geç uzar ve güçsüz olur.

Demir eksikliğinde kansızlık meydana gelir. Belirtileri ise ciltte solgunluk, üşüme, çabuk yorulma gibi olumsuz etkiler görülebilir.

vitagil 250 ml şurubu

Vitagil şurup nasıl kullanılır?

Çocuklarda günde 1 defa 10 ml,

Yetişkinlerde günde 1 defa 15 ml kullanabileceği belirtilmiştir.

Tercihen sabah kahvaltısından sonra.

Yan etkileri var mı?

Yan etkileri prospektüs bilgisinde belirtmemiş. Günlük kullanım dozunu aşmayın.

Açıldıktan sonra ne kadar sürede bitirilmesi gerekir?

Şuruplar açıldıktan sonra 1 ay gibi bir sürede bitirilmesi ve eğer bitirilmezse kullanılmamalıdır uyarısı doktorlar ve eczacılar tarafından belirtiliyor. Hava ile temas edince karışımların ömrü kısalıyor.

Saklama koşulları

Oda sıcaklığında güneş görmeyen, rutubetsiz ortamlarda saklanmalıdır.

Ne zaman fayda görürüm?

Kullanıldığı andan itibaren vücuda vitamin ve mineral alımı başlar ve etki görmeye başlanır. Faydalı etkilerini düzenli olarak kullandıkça görebiliriz.

Uzun süre kullanımda zararı olur mu?

Her ne kadar ilaç değildir ibaresi bulunsa da yine de doktor kontrolünde kullanmakta fayda var. Bazı vitaminler vücuttan atılırken bazı vitaminler vücutta birikme yapabilir. Genellikle yağda eriyen vitaminler vücutta birikme yapar.

İnternetten alınan vitaminler güvenli mi?

İnternetten alınan vitamin şurupları güvenli sitelerden alınmasında fayda var. Eczanelerden daha uygun olduğu için internetten alışveriş yapmak daha kolay ve cazip geliyor. Ancak alışveriş yaptığınız sitenin güvenli olmasına dikkat edin ve gelen ürünleri mutlaka kontrol edin.

İlaçlarla beraber kullanılır mı?

Doktor kontrolünde kullanabilirsiniz. Bazı doktorlar tarafından örneğin antibiyotik tedavisi esnasında öneriliyor. Antibiyotiğin verdiği zararı en aza indirebilir. Bazı kronik hastalıklarda ve sürekli ilaç kullanmak zorunda olan çocuklarda dikkatli kullanmakta fayda var.

One thought on “Vitagil şurup faydaları, kullanıcı yorumları

 • 18 Eylül 2022 tarihinde, saat 2:54 PM
  Permalink

  Dikkat eksikliği için medikinet yanında kullanıyorum zararı olrmu

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.