incelendi.net

İnceleme ve yorumlama bloğu

Sağlık

Vicks ne işe yarar? Kullanıcı yorumları

Vicks merhem nedir?

Vicks, içeriğinde ana madde olarak menthol bulunan ve birçok rahatsızlıkta rahatlatıcı etki gösteren bir pomaddır. Eskilerden beri kullanımı oldukça yaygın olan ve hemen hemen her evde bulunan mucize bir merhem diyebiliriz. Kullanıcı yorumlarına bakıldığında bir çok kişi memnun.

Vicks yerli bir üründür. Firması Procter & Gamble Tüketim Malları Sanayi A. Ş. ye ait bir üründür. Plastik bir kavanozun içinde 38 gram merhem bulunur.

Vicks bilinen en eski merhemler arasında ve günümüzde de kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle kış aylarında öksürükte, burun tıkanıklığında, boğaz ağrısında harici olarak sürülen ve sıcak suyun içine katılıp buhar yapılabilen bir merhemdir.

İçindekiler

Menthol: Nane yapraklarından doğal olarak elde edilebilir. Sentetik olarak ta elde ediliyor. Menthol serinletici, ferahlatıcı, ağrı kesici etkiler gösterebilir.

Doğal kafur: Kafur çiçeğinden doğal olarak elde edilir. Menthol ile birlikte ağrı kesici etki gösterir.

Okaliptüs: Günümüzde çok yaygın olarak kullanılır. Sade veya karışım şeklinde kullanılıyor. Hoş kokusundan dolayı parfüm olarak kullanılıyor. Nefes açıcı özelliği ile tercih sebebidir.

Terebentin yağı: Cam ağaçlarından elde edilen terebentin yağının ağrı kesici ve rahatlatıcı özelliği vardır.

Timol: Bakterilere ve mantarlara karşı etkili bir maddedir. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürükte fayda sağlar. Çoğunlukla merhemlerde, gargaralarda bulunur. Harici kullanım içindir.

Vazelin: Merhemlerin bir çoğunun içeriğinde bulunur. Sade olarak veya içeriğine maddeler eklenerek çok amaçlı kullanılır. Vicks merhemin ortalama %80 i vazelinden oluşur.

vicks merhem nedir

Vicks merhem faydaları

Öksürükte

Öksürükte çocuk yetişkin, yaşlı herkes tarafından kullanılan bir merhem. Genelde sırta sürülür ve havlu konur, geleneksel bir uygulamadır. Ayak altına sürülmesi son zamanların tercih edilen uygulamasıdır. Etkisini görenler var.

Öksürük için en iyi kullanım şekli sıcak suya atılıp buhar yapılması yada göğse sürülmesidir. Bu işlemi günde 3-4 defa tekrarlayabilirsiniz.

Ses kısıklığı

Ses kısıklığında çoğunlukla pastil ve gargara türü ürünler tercih edilir. Vicks merhem ses kısıklığında da etkilidir. Boğaza sürülerek ses kısıklığı tedavisine yardımcı olur.

Balgam sökücü

Balgamlı öksürükte nefes açıcı özelliği ile balgam sökmeye yardımcı olur. Sırta veya göğse sürülebilir, buhar yapılabilir.

Burun tıkanıklığı

Bilindiği gibi menthol burun açıcı özelliğe sahip. Okaliptüs yine aynı şekilde. Genellikle gece oluşan burun tıkanıklığında burun kenarlarına sürülerek nefes almayı kolaylaştırır.

Boğaz ağrısı

Boğaza bir miktar sürülmesi yeterlidir. Rahatlama ve ağrılarda azalma sağlar.

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığında buhar yapılması tavsiye edilir. Buhar yapıldığında vücut ağrılarını hafifletir ve hastalığın göstermiş olduğu belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

Ağrı kesici

Prospektüs bilgilerinde ağrı kesici özelliği belirtilmemiş. Ancak mentholün bariz bir ağrı kesici özelliği vardır. İçeriğinde bulunan diğer maddelerinde ağrı kesici özelliği mevcuttur. Vücut ağrılarında, eklem ağrılarında ve kas ağrılarına sürüldüğünde faydalı olduğu söylenmektedir. Baş ağrısında alın kısmına ve şakaklara sürüldüğünde baş ağrısını hafiflettiği bilinir.

Mantar tedavisi

Ayak mantarı ve tırnak mantarı için kullananlar duydum. Firma o şekilde bir etkisinin olduğunu prospektüs bilgisinde belirtmemiş. İçeriğindeki Timol isimli maddeden olsa gerek mantarı tedavi edebilir. Timol isimli maddenin antifungal yani mantara karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Vicks nasıl kullanılır?

2 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinler için uygun görülmüştür. 2 yaş altı bebeklerde kullanımı firma tarafından uygun görülmemiştir.

2-5 yaş arası çocuklarda öksürük, soğuk algınlığı için göğüs kısmına sürülür. Buhar yaptırılması doğru olmaz. Buhar sadece 12 yaş üstü için uygun görülmüştür. Burun kenarlarına da sürmeyiniz.

6-12 yaş arası çocuklar için yine aynı şekilde öksürük ve soğuk algınlığı için göğse veya sırta sürülebilir. Boğaz ağrısına karşı bir miktar sürülebilir. Yapılan yanlışlardan bir tanesi de vicks merhemi boğaza sürüp sarmak. Sürülen bölge açık kalırsa merhem buharlaşarak etki gösterir. Zaten özelliği de budur; Vicks buharlaşan merhem.

12 yaş ve üstü yetişkinlerde ise bütün uygulamalar yapılabilir. Burun kenarlarına sürülebilir, buhar yapılabilir, göğüs, sırt ve boğaza sürülebilir.

Vicks merhemi yetişkinler günde 3-4 defa, çocuklarda 2-3 defa kullanılabilir. Çocuklara yarım çay kaşığı kadar sürülmesi yeterlidir. Yetişkinlerde 3 çay kaşığına kadar sürülebilir.

Buhar yaparken yarım litre kaynamış suyun içine 1 çay kaşığı atılıp buharı çekilebilir. Gözler kapalı olması daha iyi olur.

Çocuklarda kaynak su ile buhar yaptırırken dikkatli olunmasında fayda var. Suyu kaynama derecesinde iken buhar yaptırmayın, biraz daha soğumasını bekleyin.

vicks vaporub

Vicks kullanım uyarıları

Vicks merhemin içindeki maddelere karşı alerjiniz varsa kullanılmamalıdır.

Astım ve bronşit gibi solunum yollarında hassasiyet var sa kullanılmamalıdır.

Vicks sadece sürmek içindir, yutulmaz!

2 yaş altına hiçbir şekilde, 12 yaş altına da buhar şeklinde kullandırılması uygun değildir.

Uygulanacak bölgede tahriş, kızarıklık, kaşıntı, yara vb durumlar var sa sürülmez.

Yanlışlıkla fazla kullanıldığı anlarda ayçiçek yağına bandırılmış kağıt peçete veya kağıt havlu ile silebilirsiniz.

Vicks yan etkileri

Vicks merhem hakkında prospektüsünde yan etkiler belirtilmiştir. Ancak bunların sıklığından, seyrekliğinden bahsedilmemiş.

Bazı durumlarda ciltte kızarıklık kaşıntı, tahriş ve hassasiyet görülebildiği belirtilmiş. Solunum yollarının daralması sonucu nefes darlığı olabileceği yazıyor. Halüsinasyon ve nöbet geçirme görüldüğü belirtilmiştir.

Gebelikte ve emzirme döneminde kullanılır mı?

Gebelikte c kategorisindedir, yani yeterli bilgi bulunmamaktadır. Gebelik sırasında doktor kontrolünde dikkatli kullanılması gerektiği uyarısı yapılmıştır.

Emzirme döneminde bebeğe temas etmemesi için göğüs kısmına uygulanmamalıdır. Menthol kokusunu mümkün olduğunca bebekten uzak tutulmalıdır.

Nasıl saklanır?

Oda sıcaklığında, serin ve güneş görmeyen ortamlarda saklanmalıdır. Özelliğini kaybetmemesi için kullandıktan sonra kapağı kapatılmalıdır.

Ayak altına sürmek fayda eder mi?

Ayak altına sürmenin bilimsel bir açıklaması yoktur. Ancak bazı kişiler ayak altına sürüldüğünde çok fayda gördüğünü belirtmişler.

Vicks merhem çeşitleri var mı?

Eczanelerde satılan genelde tek bir marka var. Farklı firmaların ürettiği menthollü vazelin formları da var. Ama en çok tercih edilen Vicks Vaporub buharlaşan merhem.

Yüze sürülür mü?

Yüze sürülebilir. Burun kenarlarına sürülerek nefes açıcı özelliğinden faydalanılır. Alın ve şakak kısımlarına sürülüp baş ağrısı için kullanılır.

Bazı kullanıcı yorumlarını incelediğimde amacından farklı olarak kullanıldığını görmekteyiz. Kulaktan dolma bilgiler ile Vicks merhemi hassas bölgelerinize sürmemenizde fayda var. Artık neredeyse her şeye Vicks sürün diyorlar. Tekrar belirtmekte fayda var; Vicks merhemin kullanım alanları bellidir. Farklı amaçlarda kullanımının zararları olabilir. Örneğin sivilce için kullanımında sivilceleri arttırabilir, sonuçta vazelin içeriyor cildinizi daha fazla yağlandırarak rahatsızlık hissiyatı verir. Kızarıklık ve tahrişlerde kullanılabileceğini belirtmiş bazı kullanıcılar; ancak hiç prospektüsünü okumamış olabilirler. Kızarıklık ve tahriş olan bölgelere sürülmemesi konusunda firma yetkilileri uyarıda bulunmuşlar.

Sonuç olarak doktor ve eczacı tavsiyesi dışına çıkmayın, kulaktan dolma bilgiler ve arkadaş tavsiyeleri ile yanlış kullanımlar sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir