incelendi.net

İnceleme ve yorumlama bloğu

Sağlık

Umkaimun nedir? Yorumlar

Umkaimun nedir?

Umkaimun, içeriğinde vitamin ve doğal maddeler bulunan bir bağışıklık sağlayıcı gıda takviyesi. Abdi İbrahim ilaç firmasına ait umca damlanın gelişmiş versiyonu diyebiliriz.

Umca damla içinde sadece Afrika sardunyası (pelargonium sidoides) bulurken, Umkaimun içerisinde buna ek olarak ekinezya, mürver ve bazı vitaminler ile geliştirilmiştir.

Şuan piyasada 2 formu bulunuyor. Bunlar; suda eriyen efervesan tablet ( içinde 15 adet bulunuyor), suda eriyen saşe (toz), yine içinde 15 adet var. Bu iki formun içerikleri tamamen aynıdır.

İçeriği nedir?

 • 20 mg Afrika sardunyası

Afrika kıtasında yetişen bir bitkiden elde edilir. Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıklarında etkili olduğu bilinir. Öksürük, soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda doktorlar tarafından da hastalara önerilir. Dünya genelinde en çok tercih edilen doğal takviyelerden biridir.

 • 150 mg mürver

Karamürver meyvelerinden elde edilir. Antiviral yani virüslere karşı etkili olduğu bilinir. Yine en çok kullanılan doğal takviyeler arasındadır.

 • 21 mg ekinezya

Ekinezya papatyaya benzer bir bitkidir. Bağışıklık sistemini uyarıcı özelliği ile bilinir. Başta soğuk algınlığı, öksürük ve gripte vücut savunma sistemini harekete geçirerek hastalıktan kısa sürede kurtulmayı sağlar.

 • 325 mcg A vitamini
 • 2.8 mg B2 vitamini
 • 8 mg B3 vitamini
 • 160 mg askorbik asit ( c vitamini)
 • 3 mcg D3 vitamini ( kolekalsiferol )
 • 24 mg E vitamini ( D-alfa-tokoferol )
 • 27.5 mcg selenyum
 • 5 mg çinko

Aroma olarak mandarin (genelde mandalina olarak biliriz)

umkaimun suda eriyen 15 saşe

Umkaimun ne işe yarar?

Bağışıklık destekleyicidir. Vücudun hastalıklara karşı direncinin artmasını sağlar.

İçerdiği vitaminler sayesinde bir çok virüs ve bakteri kökenli hastalıklarda kullanılabilir.

Vücut bağışıklık sisteminin güçlü olması için vücudun direncinin üst seviyede olması önemlidir. Umkaimun içeriğinde yer alan vitaminler ile direnç artar, doğal maddeler ile bağışıklık desteklenir. Böylelikle kişi daha zinde ve dirençli olur.

Nasıl kullanılır?

11 yaş üzeri kişilerde kullanımı uygun görülmüştür.

Günde 2 veya 3 defa ılık suya katılıp eritilip içilebilir. Suyun içerisine attığınızda erimezse kaşıkla karıştırarak erimesini sağlayın. Prospektüs bilgisinde aç veya tok karna belirtilmemiştir. Bu tür vitamin ve gıda takviyeleri çoğunlukla tok karna önerilir.

umkaimun efervesan tablet

Yan etkileri var mı?

Firma tarafından yan etkileri belirtilmemiştir. Tarım Bakanlığı onaylı ürünlerde genelde yan etki belirtilmez.

Diğer vitaminler ile birlikte kullanılır mı?

Umkaimun içerisinde vitaminler mevcut, aynı maddeleri ihtiva eden vitaminleri ek olarak almanıza gerek yok. Ancak umkaimun içerisinde bulunmayan ve ihtiyacınız olan mineral ve vitaminleri ek olarak alabilirsiniz.

Umca damla ile kullanabilir miyim?

Umca damla ile birlikte kullanmanıza gerek yok. Çünkü umca damla içeriğindeki Afrika sardunyası içerisinde mevcut.

Tadı güzel mi?

Mandarin aromalı olduğundan tat sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca içerisinde tatlandırıcılar var. İlave şeker vb katmanıza gerek yoktur.

Hastalık anında kullanılır mı?

Hastalık anında yada hasta olacağınızı hissettiğinizde (kırgınlık, halsizlik vs olduğunda), yada günlük hayatta hastalıklardan korunmak, sağlıklı ve zinde olmak için kullanılabilir. Sadece bağışıklık güçlendirici olarak değil de; vücut sisteminin daha sağlıklı çalışması, vücuda vitamin desteği yapmak ve mikroplardan vücudu korumak için tercih edilebilir.

Alerji yapar mı?

İçeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjik reaksiyon nadir de olsa gelişebilir. Bu durumda kullanmayı bırakın ve doktora başvurun. Size uygun olan başka bir önerisi olacaktır.

Balık yağı tabletleri ile birlikte kullanılır mı?

Balık yağı ile birlikte kullanılmasında bir sakınca olmaz. Çünkü maddeler ve görevler tamamen farklı. Balık yağının kalp ve beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri var. Umkaimun ise bağışıklık ve vitamin desteği olarak görev yapar.

Fazla kullanılmasının zararı olur mu?

Fazla kullanmanın faydasından çok zararı olabilir. Her ürünün dozu ayarlanmış, üretici firma tarafından günlük kullanım dozu yetişkin bir insana yetecek kadar önerilmiştir. Bu tür gıda takviyelerinin vücuda emilecek olan miktarı bellidir. Siz günde 10 tanede kullansanız aynı etkiyi göreceksiniz. Sadece fazladan kullanmış ve israf etmiş olacaksınız. Vitamin, mineral, doğal ve bitkisel ürünleri önerilen dozlardan yüksek miktarda kullanmak geçici sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilir.

6 thoughts on “Umkaimun nedir? Yorumlar

 • Ebrar

  İçinde diğer bağışıklık güçlendiricilerin ve vitaminlerin olması güzel insanı hemen ayaklandırıyor bunun yanında propolis kullanmanızı tavsiye ederim eğer alerjiniz yoksa

  Yanıtla
 • Bilal ORÇAN

  Efervesan tabletlerin vücuda faydadan çok zarar verdiğini düşünüyorum. Soğuk algınlığı için olanlardan kullanmıştım ancak pek bir faydası olmadı.

  Yanıtla
 • Yusuf

  İşim gereği kalabalık ortamlarda bulunuyorum ellerimi sürekli dezenfekte ediyorum ama yine de korkuyorum annem babam yaşlı olduğu için kendime ve onlara almayı düşünüyorum faydası olur mu?

  Yanıtla
 • Nurhan

  Umca damladan memnun kalmıştık bu içerik açısından daha iyi bu zamanlarda herkesin ihtiyacı olan şeyler

  Yanıtla
  • Burak

   Multivitamin kullanıyorum beraberinde kullanabilir miyim bir yan etkisi olur mu?

   Yanıtla
   • Aykut

    Yazıyı okursanız cevabını bulacaksınız

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir