Sidefer damla bilgileri kullanıcı yorumları

Sidefer damla nedir?

Sidefer damla çocuklarda demir eksikliğine bağlı aneminin giderilmesi için kullanılan bir takviyedir. Üretim yeri İtalya, ithalatçı firma Generica ilaç firmasıdır.

30 ml şişe için de kullanıma sunulmuş olan bu gıda takviyesi Tarım Bakanlığı tarafından onaylı.

İçindekiler

1ml de (yaklaşık 25 damla) 7 mg demir minerali bulunuyor.

Stik içindekiler:

 • Demir minerali
 • Kıvam arttırıcı maltodekstrin
 • Emülgatör: yağ asitlerinin sukroz esterleri, ayçiçeği lesitin
 • Kıvam artırıcı: prejelatinize mısır nişastası

Şişe içindekiler

Su

 • Tatlandırıcı: sukroz
 • Kıvam artırıcı: maltodekstrin, ksantan gam
 • Aroma verici süt aroması
 • Koruyucu: potasyum sorbat, sodyum benzoat
 • Asitlik düzenleyici: sitrik asit
 • Emülgatör: yağ asitlerinin sukroz esterleri

Ne için kullanılır?

Sidefer damla demir eksikliği anemisi yani demir eksikliğine bağlı kansızlık için kullanılabilir.

Demir eksikliği nedir?

Demir mineralinin eksikliğidir. Vücutta eksik olduğunda kandaki oksijeni hücrelere taşımakla görevli alyuvarların üretiminin az olması vücutta bazı belirtiler verebilir.

Demir eksikliği şiddetli olduğunda (derin anemi olarak ta adlandırılır); başta halsizlik, enerji azalması ve diğer bazı belirtiler görülebilir. Alyuvar eksikliğinden hücrelere oksijen taşınmadığı sürede uyku sorunları, depresyon, saçlarda ve tırnaklarda zayıflık, beyin fonksiyonlarının zayıflaması, iştah azalması, ciltte solgunluk gibi belirtiler görülebilir.

Demir eksikliği neden kaynaklanır?

Öncelikle yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Demir minerali bakımından zengin gıdaların yeterince tüketilmemesi demir eksikliğine neden olur. En çok hayvansal gıdalarda demir bulunur.

Gebelik döneminde demir mineraline ihtiyaç artar. Sadece demir mineraline değil tüm vitamin ve minerallere olan ihtiyaç duyulur. Bu dönemlerde hamile bayanlara demir takviyesi çoğuna verilir.

Bebeklerde oluşan demir eksikliği ise anne sütünde yeterince demir mineralinin bulunmamasından kaynaklanıyor olabilir. Anne emzirme döneminde her türlü gıdalardan faydalanması gerekir. Böylece anne sütü yeterli vitamin ve minerallere sahip olur.

Bebeklerde demir eksikliği belirtileri

Ciltte solgunluk bebeklerdeki demir eksikliğinin en çok görülen belirtisidir.

Demir eksikliği olan çocuklarda iştahsızlık görülebilir.

Bebeklerde halini anlatamadığı için doğası gereği ağlamaya başlar. Bebekler gaz sancısı, açlık, altının kirli olması vb nedenlerden ağlamaya başlar. Ancak demir eksikliği de bebeklerin ağlama nedenlerindendir.

Sidefer damla nasıl kullanılır?

sidefer damla
sidefer demir içeren damla

Hazırlanışı: kutu içerisinden 1 adet damlalık, 1 şişe ve 1 adet poşet çıkacaktır. Poşetten çıkan tozu şişenin içerisine boşaltın. Daha sonra kapağını kapatın ve çalkalayın. Hazırladıktan sonra buzdolabında saklanması gerektiği belirtilmiştir. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın.

4-10 yaş Grubu çocuklar günde 1 kez yemekle beraber 10 damla yarım çay bardağı suyun içine ilave edilerek kullanabilir. 4-10 yaş arası çocuklar için uygundur ibaresi var ancak doktorlar daha küçük çocuklara da reçete edebiliyorlar.

Yan etkisi var mı?

Demir içeren gıda takviyelerini kullanan kişiler genellikle kabızlıktan şikayetçi oluyor. Firma herhangi bir yan etki belirtmemiş. Ancak demir minerali kullanan kişilerde kabızlık, mide bulantısı, karında şişkinlik, dışkıda renk değişimi gibi yan etkiler görülebiliyor.

Tadı iyi mi?

İçeriğinde tatlandırıcı bulunuyor.

Dişlerde kararma yapar mı?

Bazı demir içerikli damlaların dişlerde kararma yaptığı kullanıcı yorumlarına bakıldığında görebiliriz. Sidefer damlanın dişlerde kararma yapmadığı sıkça belirtilmiştir.

Ne kadar süre kullanmalıyım?

Ne kadar kullanacağınız konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Tahlillerde çıkan sonuçlara göre devam edilir ya da bırakılır.

Fiyatı ne kadar?

Sidefer damla eczane fiyatı için tıklayın

Doktor tavsiyesi olmadan alabilirmiyim?

Doktor tavsiyesi olmadan tahlil sonuçlarına bakmadan kullanılması uygun olmayabilir. Çünkü gerçek anlamda kişide demir eksikliği olduğu tahlil sonuçlarına göre belirlenir.

Sidefer ile birlikte diğer vitamin şuruplarından kullanabilir miyim?

İçeriğinde demir minerali bulunmayan bir vitamin takviyesi kullanılabilir. İçeriğinde demir bulunan gıda takviyesi kullanılacaksa bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

Hazırlandıktan sonra ne kadar kullanılır?

Solüsyonlar (hazır veya hazırlanan) kapağı açıldıktan sonra uzun süre bekletilemez. En kısa sürede bitirilmesinde fayda vardır.

Sidefer damla kilo aldırır mı?

Kan yapıcıların iştah açması beklenebilir. Çünkü demir eksikliği iştah azalmasına neden olduğundan, demir eksikliği tamamlandığında iştahın eskisinden daha iyi hale geldiği görülebilir.

One thought on “Sidefer damla bilgileri kullanıcı yorumları

 • 8 Nisan 2021 tarihinde, saat 12:12 AM
  Permalink

  Formül mamanın içine katabilirmiyiz ek gıda yı suanbebeğim red ediyor.sadece formül mama içiyor

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.