incelendi.net

İnceleme ve yorumlama bloğu

Sağlık

Şanlı kapsikumlu merhem ne işe yarar?

Şanlı kapsikumlu merhem, ağrı kesici özelliği ile bilinir. İçindeki kırmızı biber ekstresinden dolayı yakıcı özelliği vardır. Eklem ağrılarına, kas ağrılarına, romatizma ağrılarına karşı faydalı olduğu belirtilmiştir. Kullanıcıların yorumlarına bakıldığında tamamına yakını bu merhemden memnun görünüyor.

Şanlı ilaç firmasına ait yerli bir üründür. Şuan piyasada 3,5 gramlık ve 40 gramlık kavanozlar içinde kullanıma sunulmuştur. Günümüzde 40 gramı 29 liradan, 3,5 gramlık olanı da ortalama 5.50 liradan satılıyor.

İçeriği nedir?

%0.05 Kapsaisin: Kırmızı biberin yakıcı olmasını sağlayan maddedir. Yakıcı etkisi ile vücut ağrılarına fayda sağlayabilir.

%5 doğal kafur: Kafur çiçeğinden elde edilen bir maddedir. Haricen sürüldüğünde ağrı kesici etki gösterir.

%5 Menthol: Nane yağından veya sentetik olarak elde edilir. Harici kullanımda bir çok faydası vardır. Nefes açar, ağrı kesici etki gösterebilir, öksürük gibi rahatsızlıklarda menthollü merhemler sürülebilir. Menthol bir çok krem losyon vb ürünün içerisinde bulunur.

%3 metil salisilat: Sürülen bölgedeki kan dolaşımını rahatlatarak ağrı kesici etki gösterebilir.

Yardımcı madde olarak sıvı parafin ve vazelin içerir.

Şanlı kapsikumlu merhem ne için kullanılır?

Romatizma ağrıları

Romatizmal ağrılarda ilaç tedavisine ek olarak haricen bu kremden faydalanılabilir. Tek başına ağrıyı tamamen geçirmez belki ama yine hafifletici etki gösterebilir.

Baş ağrısı

Soğuk algınlığından dolayı oluşan baş ağrısında alın kısmına bir miktar sürülebilir.

Şeker hastalığına bağlı ağrılar

Bilindiği gibi şeker hastalığı sinirleri tahrip ettiğinden dolayı ayaklarda ağrı yapabiliyor. Bu tür ağrıları hafifletmek için kullanılabilir.

Burkulma

Genelde ayak bileğinde meydana gelen bir travmadır. Burkulma sonrasında ağrı, şişkinlik ve morarma meydana gelir. Ağrıyı hafifletmek için şanlı kapsikumlu merhemi dairesel hareketlerle hafifçe sürebilirsiniz.

Bel ağrısı ve sırt ağrısı

Bel ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Zorlamaya bağlı, fıtık, üşütme vb nedenlerden dolayı oluşan bel ağrılarında, ağrıyan yere sürülür. Sürülen bölgeyi ısıtarak ağrıların çözülmesine yardımcı olur.

Şanlı kapsikumlu merhem 40 gram
Şanlı kapsikumlu merhem 40 gram

Kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Uygulayacağınız bölgede herhangi bir nedenden dolayı tahriş oluştuysa uygulamayın.

Hassas ciltlere ve hassas bölgelerde kullanmayın.

Gebelikte ve emzirme döneminde uzmana danışılmadan kullanılmamalıdır.

Alerjik reaksiyon riskine karşı cildinizde ufak bir bölgede deneyin.

Gözlere temas ettirmeyin.

Yara olan bölgelere kullanmayınız.

Sürdükten sonra sarmak gerekmez.

Merhemi kullandıktan sonra eller bol su ile yıkanmalıdır.

Şanlı kapsikumlu merhem nasıl kullanılır?

Ağrıyan bölgeye günde 3-4 defa sürülebilir. Kullanılacak bölge terli, kirli, yağlı olmamalıdır. Kuru ve temiz cilde uygulamanız daha sağlıklı olur.

Sürdükten yaklaşık bir kaç dakika sonra sürülen bölgede ısınma hissi olur. Etkisini kısa zamanda göstermeye başlar.

Nasıl saklanır?

Güneş görmeyen yerde, oda sıcaklığında saklanmalıdır. Kullandıktan sonra kapağını açık bırakmayın. İçindeki uçucu maddeler hava ile temas halinde iken zamanla etkisini yitirebilir.

Yan etkileri var mı?

Yan etki olarak alerjik reaksiyon gelişebilir uyarısı yapılmıştır. Geniş bölgeye Kullanmadan önce parmak ucu kadar ufak bir bölgeye sürün ve biraz bekleyin. Sürdüğünüz bölgede kızarıklık, kaşıntı vb cilt reaksiyon gösterirse kullanmayın.

Zayıflatıcı etkisi var mı?

Bazı kullanıcı yorumlarını gözlemlediğimde zayıflatıcı ve sıkılaştırıcı etkisinden dolayı kullananlar fark ettim. Şanlı kapsikumlu merhemin prospektüs bilgisinde bu şekilde bir etki belirtilmemiş; ancak içeriğindeki biber ekstresinden dolayı yakıcı ve sıkılaştırıcı etki gösterebilir. Kesin bir bilgi değildir.

Eskiden biber hapları vardı kilo vermek isteyenler için, içindeki biber ekstresinden dolayı zayıflatıcı etki gösterir mi bilinmez.

Diğer ağrı kesici kremler ile kullanılır mı?

Ağrı kesici içerikli kremler ile birlikte kullanılabilir. Ancak aynı anda sürülmemelidir. İkisi arasında en az 1 saat gibi zaman geçtikten sonra sürün.

Baş ağrısı için kullanılır mı?

Kullanılır, ancak ısıtıcı etkisinden dolayı genellikle vücut ağrılarında etkili olmaktadır. Baş ağrısı için aynı markanın menthollü olanını kullanmak daha faydalı olur.

Adet ağrısında kullanılır mı?

Adet sancılarında genellikle sıcak su torbası uygulaması yapılır. Şanlı kapsikumlu merhemde ısıtıcı etkisinden dolayı fayda sağlayabilir. Hassas bölgeye sürülmemek kaydıyla karın bölgesine bir miktar sürülebilir.

Ne kadar süre kullanmalıyım?

Kronik olmayan hafif ağrılarda etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Şiddetli ve kronik ağrılarda bir kaç hafta sonra etki görülebileceği belirtilmiştir.

2 thoughts on “Şanlı kapsikumlu merhem ne işe yarar?

  • Can Alp

    Şanlı ilaç’ın uzun yıllardır aslanlı Yakısını kullanırdım, şimdi Yakı+Kapsikumlu merhemi ikilisi kombini

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir