incelendi.net

İnceleme ve yorumlama bloğu

Sağlık

Sab simplex damla bilinmesi gerekenler!

Sab simplex damla bebekler için gaz damlasıdır. İçerisinde simetikon isimli gaz parçalayıcı madde bulunur. Pfizer ilaç firmasına ait en çok tercih edilen gaz damlalarından biridir.

30 ml cam şişe içinde kullanıma sunulmuştur. Sadece bebekler için değil yetişkinler için de kullanılır. Kana karışmadığı için herhangi bir yan etki yapmadığı söylenmektedir, ancak prospektüs bilgisinde yan etkilere yer verilmiş.

Diğer gaz damlaları, bitkisel içerikli ve rahatlatıcı etki ile gaz giderici etki gösteriyor. Sab simplex içinde bulunan simetikon ise büyük gaz baloncuklarını küçük parçalara bölerek daha kolay çıkmasını sağlar.

Simetikon nedir?

Gaz giderici bir maddedir. ayrıca sindirim kolaylığı sağladığı belirtilmektedir. İncelemeler sonucunda simetikonun güvenli madde olduğu kanaatine varılmıştır.

Sab simplex nasıl kullanılır?

Prospektüsünde yer alan bilgilere göre bebeklere günde 3 defa 15 damla ya da 1 çay kaşığı emzirmeden hemen önce ya da biberon ile besleniyorsa biberonun içerisine ilave edilerek verilebilir. Gaz sancısı hafiflemez se doz artırılabilir. Ancak eczacınızdan veya doktorunuzdan yardım alınız.

Yetişkinlerde günde 6 defaya kadar 15 damla kullanılabilir.

Ne için kullanılır?

Bebeklerde gaz giderici etki yapması için kullanılır. Genellikle bu amaçla kullanılır ancak yetişkinlerde oluşabilen şişkinlik ve gaz sorunlarına da iyi gelebilir.

Sab simplex damla içinde bulunan simetikon, kolonoskopi vb işlem yapılmadan önce gaz kabarcıklarından kurtulmak için kullanılabileceği söylenmiştir.

Sab simplex damla uyarılar

 • İçeriğindeki maddelere alerjiniz varsa kullanmayınız.
 • Bağırsak tıkanıklığı varsa kullanmayınız.
 • Kullandığınız diğer ilaçlar ile etkileşime geçmemesi için doktorunuza bilgi veriniz.
 • Gebelikte ve emzirme döneminde doktora danışmadan kullanmayınız.

Yan etkileri nelerdir?

 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Kusma

Bu yan etkilerin sıklığı bilinmemektedir. Prospektüs bilgisinde bu şekilde belirtilmiştir. Büyük ihtimalle aşırı kullanımdan sonra oluşan yan etkileridir.

Eğer bunların haricinde başka bir yan etki ile karşılaşırsanız Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde ilaç yan etki bildirimi bölümüne gördüğünüz yan etkiyi belirtebilirsiniz. Linki buraya bırakıyorum.

Sab simplex damla etkisini ne zaman gösterir?

Kullanıldığı andan itibaren etkisini göstermeye başlar. Düzenli kullanmaya devam edildiğinde etkisini daha iyi hissettirebilir.

Doğru bilinen yanlışlardan biri de; bu türden ürünleri kullanıldığı andan itibaren tam etki göstermesini beklemektir. Tam etki görmek bir kaç gün düzenli kullanılması gerekir. 1 kez kullanıp iyi gelmedi diye gaz damlası değiştirmek doğru olmayabilir.

Uyku yapar mı?

Sab simplex damla içeriğinde uyku verici bir madde yoktur. Bebekler uykuya meyilli olduklarından gaz sancısından dolayı uyuyamayan bebekler sancısı kesildiğinde rahat bir uyku uyuyabilirler.

Sab simplex damla ile gaz sancısı hafiflediğinde yine de uyumuyorsa doktorunuzdan uyku için damla, şurup vb önermesini isteyebilirsiniz.

Kabızlık sorunu olur mu?

Yan etkileri arasında ishal yapabileceği belirtilmiştir. İçeriğindeki simetikon bağırsak çalıştırıcı veya tembelliğe neden olan bir madde değildir. Bu yüzden kabızlık yapması beklenemez.

Gaz damlaları arasında en iyisi hangisi?

En iyisi demek yanlış olabilir. Bazı bebeklere zinco damla iyi gelir, bazılarına Metsil, bioagia, Babyspasmyl, Vicol gaz damlası gibi bir çok damla mevcut. Genelde en çok kullanılan damlalar bunlar. Kullanıcı yorumlarına baktığınızda aynı damlayı iyi geldi diyen var iyi gelmedi diyen de var.

Sab damla bitkisel mi?

Hayır bitkisel değil içeriğindeki simetikon isimli madde ilaç kategorisindedir.

Diğer gaz damlaları ile birlikte kullanılır mı?

Etkileşime girmeyecekse kullanılabilir. Bunun için doktorunuzdan yardım almayı unutmayın.

3 thoughts on “Sab simplex damla bilinmesi gerekenler!

 • esra

  iki gündür kullanıyorum dun gece bebeğim sürekli aglayarak uyandi ve her uyanisinda emmek istedi çok yorucu bir geceydi simdiye kadar hic boyle olmamisti .ustelik bebegim dogdugundan beri gece uykusu duzenliydi bu gaz damlasini kullandıktan sonra böyle oldu .bebegim su an 4 aylik

  Yanıtla
 • Ezgi

  Sanırım bu damla işe yaradı bebeğim 50 günlük denemediğim damla kalmadı en iyisi bu oldu..tabi bebekten bebeğe değişiyor

  Yanıtla
  • Nasıl bir faydasını gördünüz ezgi hanım

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir