Reflor hakkında 10 soru 10 cevap

1-Reflor nedir?

Reflor, içeriğinde saccaharomyces boulardi isimli canlı probiyotik mikroorganizma bulunan çoğunlukla ishal tedavisinde kullanılan doğal bağırsak düzenleyicidir.

Biocodex ilaç firmasına ait Fransa menşeili üründür. Doğal gıda takviyelerinin günümüzde artması ile probiyotik çeşitleri de artmış durumda. İçlerinde en çok bilinen probiyotik markalarından biridir. İlk probiyotiklerden diyebiliriz.

2-Reflor ne işe yarar?

Reflor bağırsak florasını düzenlemek için kullanılır. Çeşitli nedenlerden dolayı bozulan bağırsak florası reflor içeriğindeki probiyotik mikroorganizmalar sayesinde düzenlenir.

Kötü bakteriler yediklerimizden ve içtiklerimizden bağırsaklara yerleşiyor ve düzgün çalışmayı engelliyor. Çoğunlukla içtiğimiz sularda zararlı bakteri bulunabiliyor.

Antibiyotik kullanımı bağırsaklardaki faydalı bakterileri de öldürüyor. Bu yüzden bağırsaklar işlevini yerine getiremiyor.

Antibiyotik gibi bazı ilaçların yan etkisinde ishal olma ihtimali belirtiliyor.

Seyahat ishali dediğimiz bir durum var. Bir yerden bir yere gittiğinizde belki bir çok kişinin başına gelmiştir ishal oluyoruz. Uzmanlar bu durumun sulardan kaynaklandığını belirtiyorlar. Farklı bölgelerin suyu diğer bölgelere göre değişkenlik gösterebiliyor. pH değeri, içindeki bakteri ve mineraller değişebiliyor. Bu durumda bağırsak florasının kendini yeniden düzenlemesi gerekiyor.

İşte böyle durumlarda bağırsak florasını düzenlenmesine yardımcı olmak için kullanılıyor.

3-Kimler reflor kullanabilir?

Prospektüs bilgisinde yetişkinler ve çocukların kullanabileceği bilgisi verilmiş. Ancak belirli bir yaş aralığından söz edilmemiş. Gebelikte ve emzirme döneminde kullanımı için doktora başvurulmalıdır.

Reflor kapsül ve saşe yani toz olarak 2 formu bulunuyor. Yetişkinler için kapsül ve saşe, çocuklar için ise sadece saşe formu kullandırılıyor.

4-Kabızlıkta kullanılır mı?

Kabızlık tedavisi için diğer probiyotik formlarını tercih edebilirsiniz. Eczacınızdan istediğinizde size uygun olan kabızlık giderilmesine yardımcı olmak için probiyotik önerebilir veya doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Reflor prospektüsünde ishal tedavisinde yardımcı olacağı belirtilmiştir.

5-Bebeklerde kullanılır mı?

Bebeklerde kullanım hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Doktorunuzdan ve eczacınızdan yardım isteyiniz.

6-Nasıl kullanılır?

Yetişkinler günde 1 veya 2 kapsül yada saşe kullanabilir. Çocuklarda ise günde 1 saşe yeterli olduğu belirtilmiştir.

Reflorun yemeklerden uzak saatlerde alınması tavsiye edilir. Yemekten 1 saat sonra veya yemekten 1 saat önce alınabilir.

7-Yan etkileri var mı?

Yan etkileri arasında alerjik reaksiyonlar yani kaşıntı, döküntü, kurdeşen ve anafilaktik şok denilen vücutta belirli bölgelerin alerjik reaksiyon sonucu şişmesi görülebilir.

Seyrek olarak bağırsak gazı ve midede rahatsızlık görülebileceği belirtilmiştir.

Çok seyrek yan etkileri ise ateş ve mantar enfeksiyonuna neden olabileceği belirtilmiştir.

8-Saşe mi etkili kapsül mü ?

Reflor saşe ve reflor kapsülün içeriği tamamen aynıdır. İki formda da 250 mg saccharomyces boulardii bulunur. Sadece çocuklar kapsül yutamayacağı için saşe formu tercih edilir. Saşe formu yetişkinler tarafından da kullanılabilir.

9-Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Her üründe olduğu gibi refloru da kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Reflorun içeriğindeki maddeye karşı alerjiniz varsa kullanmayın uyarısı yapılmıştır. Reflor veya içeriği aynı olan muadil bir ürünü daha önceden kullanıpta alerjik reaksiyon oluştuysa kullanmayın. Ben ilk defa kullanacağım alerjim var mı yok mu bilmiyorum diyecek olursanız saşe formunu tercih edebilirsiniz. Alerjiniz olup olmadığını anlamak için saşe formunun 10 da 1 i kadar tüketip bir müddet bekleyip herhangi bir sorun olmadığında diğer kalanını kullanabilirsiniz.

Santral venöz katateriniz varsa kullanmayınız uyarısı yapılmıştır. Peki nedir bu santral venöz katater; toplardamar içine yerleştirilen ve hızlı kan örneği almayı sağlayan bir cihazdır.

Şiddetli ishaliniz varsa bir doktora başvurulması gerektiği uyarısı yapılmıştır. Şiddetli ishallerde damar yolunun açılması gerekebilir. Vücutta sıvı kaybı olmaması için damardan sıvı verilebilir.

Doktorunuz tarafından bazı şeker gruplarına karşı dayanıksız olduğunuz söylendi ise dikkatli kullanmanız gerektiği belirtilmiştir.

Önerilen kullanım dozunun aşılmaması uyarısı yapılmıştır.

Reflor içeriğindeki madde mantar yapısında olduğu için mantar tedavisi ilaçları ile birlikte kullanıldığında duyarlılık gösterebileceği uyarısı yapılmıştır.

10-Fiyatı ne kadar?

Reflor kapsül ve saşe günümüzdeki fiyatları:

Reflor 10 kapsül: 51,16 ₺

Reflor 20 kapsül: 66 ₺

Reflor 10 saşe: 46,44 ₺

Reflor 20 saşe: 72,87 ₺

Not: Fiyatlar 4 nisan 2021 fiyatlarıdır. İleriki zamanlarda bu fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Sizde bu ürünü kullandıysanız konu altından yorumlarınızı diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Reflor hakkında 10 soru 10 cevap

 • 27 Temmuz 2022 tarihinde, saat 5:41 PM
  Permalink

  Hocam Amerikada Reflör’ün muadili
  İlaç hangisidir acaba?

  Yanıtla
 • 20 Ekim 2021 tarihinde, saat 8:09 PM
  Permalink

  REFLOR FİYATLARI

  Reflor 10 saşe 46,44₺
  Reflor 20 saşe 72,87₺
  Reflor 10 kapsül 51,16₺
  Reflor 20 kapsül 66₺

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.