Polivit şurup iştah açar mı? Faydaları nelerdir?

Polivit şurup çok eskilerden beri kullanılan çocuklar için vitamin takviyesidir. Gıda takviyesi olarak kullanılan vitamin şurupları bu kadar popüler olmadan önce 2 şurup bilinirdi; Polivit ve supravit şurup.

Çocuk vitamin şurubu denince ilk akla gelen bu ikisiydi. Günümüzde ise çocuk vitamin şurupları aldı başını gidiyor.

Polivit şurup nedir?

İçeriğinde 9 çeşit vitamin bulunan, çocuklarda vitamin eksikliğinin giderilmesi için kullanılan bir şuruptur. Abdi İbrahim ilaç firmasına ait menşei Türkiye’dir. 100 ml cam şişe içerisindedir.

İçeriği nedir?

  • A vitamini 1500 İÜ
  • D-pantenol 3 mg
  • Niasinamid 7 mg
  • Vitamin B12 1.2 mg
  • Vitamin B1 1 mg
  • Vitamin B6 2 mg
  • Vitamin c 25 mg
  • Vitamin e 5 mg
  • Vitamin D3 400 İÜ

Ve yardımcı maddeler bulunur.

İçeriğinde portakal aroması ve tatlandırıcı bulunur.

polivit vitamin şurubu
polivit vitamin şurubu

Polivit ne işe yarar?

Başta çocuklarda vitamin eksikliğinin karşılanması için doktorlar tarafından reçete edilebiliyor. SGK tarafından karşılanıyor.

Genellikle iştah sorunu olan çocuklarda öneriliyor. Vitamin eksikliğine bağlı iştah problemi varsa iştahın normale gelmesini sağlayabilir.

Hastalık esnasında vücut direncini yüksek tutmak için kullanılabilir. Bağışıklık sistemine destek olarak hastalıklardan daha kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olur.

Yemek seçen çocuklar yeterince vitamin alamazlar. Böyle durumlarda Polivit şurup vitamin desteği önerilebiliyor.

Kısaca şöyle diyebiliriz; Polivit şurup vitamin desteği gereken durumlarda kullanılabilir.

Vitamin, mineral ve balık yağı takviyeleri eczanelerden ve çeşitli internet sitelerinden reçetesiz olarak reçetesiz olarak temin edilebiliyor. Siz yine de doktorunuza ve eczacınıza danışarak kullanın.

Nasıl kullanılır?

Prospektüsünde yer alan bilgiye göre 6 yaşından büyük çocuklarda günde 1 defa 1 ölçek tok karna, 6 yaşından küçük çocuklarda ise günde 1 defa yarım ölçek tok karna verilmelidir.

Çocuklar içmemekte direnirse meyve suyuna ya da vb yiyecek ve içeceğe katılarak verilebilir.

polivit şurup
polivit şurup

Kullanım uyarıları

Son kullanma tarihi geçmiş olan ürünü kullanmayınız.

Kapağı kapalı bir şekilde serin, güneş görmeyen ve kuru yerde saklayınız.

25 dereceyi geçmeyen oda sıcaklığında saklayınız.

İçeriğindeki maddelerden birine veya bir kaçına alerjiniz varsa kullanmayın.

Beraberinde bir ilaç kullanılacaksa veya kullanılmakta olan bir ilaç var sa, A vitamini ve D vitamini içeren ilaç, damla, şurup vs kullanıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Yan etkileri nelerdir?

Yüksek doza a vitamini alımında bulantı ve kusma görülebileceği belirtilmiştir.

Yüksek dozda D vitamini alımında ise kalsiyum fazlalığına sebep olabileceği ve bu durumun bebeklerde gelişim bozukluğuna neden olabileceği belirtilmiştir.

Prospektüs bilgisinde belirtilen yan etkileri bunlardır. Kullanım esnasında gördüğünüz yan etkileri Sağlık Bakanlığının internet sitesine sitesine girip oradan ilaç yan etki bildirimi bölümüne yazabilirsiniz. Direk link için tıklayın.

Polivit şurup iştah açar mı?

Ani kilo kaybı yaşayan bebek ve çocuklarda kullanılabileceği belirtilmiştir. Çocuklarda bazı vitaminlerin eksikliği iştah sorunlarına neden olabiliyor. Özellikle çinko gibi minerallerin eksikliği çocuklarda iştahsızlığa neden olan etkenlerden biridir.

Ancak polivit şurubun içerisinde sadece vitaminler bulunuyor. Çinko, manganez, selenyum, iyot gibi çocuklara faydalı olan ve iştahının açılmasına katkı sağlayan mineraller yok.

Yine de polivit şurup içeriği vitaminler ile iştahının açılmasına destek verebilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemine, gelişimlerine katkı sağlayabilir.

Uygun fiyatından dolayı çok tercih edilen vitamin şuruplarından biridir. Ayrıca SGK ödemesi kapsamında olması doktorlarında ilk tercih sebebi olabiliyor.

Balık yağı şurubu ile birlikte kullanabilir miyim?

Bilindiği üzere balık yağı omega 3 içerisinde A, D ve E vitaminleri bulunabiliyor. Polivit şurup içerisinde de aynı vitaminler bulunuyor. Yan etkilerinde belirttiğimiz gibi A ve D vitamini fazlalığı çocuklarda yan etki göstermesine neden olabileceği belirtilmiştir.

Evcil hayvanlarda kullanabilir miyim?

Kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlarda kullanıldığını kullanıcı yorumlarına bakıldığında görebiliyoruz. Veteriner hekimler tarafından da insan ilaçları evcil hayvanlara önerilebiliyor. Doz ayarlaması yapılarak. Kedi köpekte az miktarda verilebilir ancak kuş zaten küçücük hayvan ne kadar Polivit şurup vermeniz lazım 1 damla bile aşırı fazla gelir.

Şöyle düşünebilirsiniz kuşlara 1 damla verildiğinde, yetişkin bir insanın bir şişeyi tek seferde içmesi gibi olur.

Kedi ve köpek için kullanılacaksa bilinçli olarak veteriner hekim tarafından muayene sonucunda uygun görüldüğü takdirde verilmelidir.

Sevimli dostlarımıza iyilik yapayım derken onların sağlığını istemeyerek bozabilirsiniz. Lütfen bilinçsiz bir şekilde kullandırmayalım. Bu konuda duyarlı olalım.

Fiyatı ne kadar?

Günümüzdeki eczane fiyatı 12 lira (24/03/2021)

Polivit hakkında yorumlarınızı alt kısımdan belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.