incelendi.net

İnceleme ve yorumlama bloğu

Sağlık

Nutrigen balık yağı büyütüyor mu? Kullananlar ne diyor?

Nutrigen balık yağı şurubu nedir?

Nutrigen, çocuklar için kullanılan, içeriğinde balık yağı bulunan bir gıda takviyesidir. Çocuklarda büyümeye ve gelişime destek olur.

Mikro-gen ilaç firmasına ait menşei Türkiye’dir. İçeriğinde 200 ml sıvı formdadır. Tarım Bakanlığı tarafından onaylıdır.

İçeriği nedir?

Balık yağı 450 mg

450 mg balık yağı içerir. Bunun içinde 225 mg DHA, 90 mg EPA bulunmaktadır. Balık yağı takviyesi çocuklar için vazgeçilmez bir ek besin olmuştur. Doktorlar tarafından da günümüzde sıklıkla önerilir. Çocuklarda büyümeye ve gelişime katkı sağlar.

DHA; beyin, göz ve sinir gelişimine katkıda bulunur. EPA; kalp ve damar yapısının düzenli çalışmasına katkı sağlar.

L-arjinin 100 mg

Büyüme hormonunu harekete geçiren bir amino asittir. Bedenen geri kalmış çocuklarda boy uzamasına ve vücut gelişimine yardımcıdır.

Çinko 5 mg

Çocuklarda gelişimden tutun da, bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar bir çok faydaları vardır. Çinko eksikliğinde çocuklarda iştah kaybına bağlı kilo kaybı, saçların uzamaması, sık hasta olması gibi etkiler görülebilir. Yeterince sağlıklı beslenemeyen ve yemek seçen çocuklarda çinko takviyesi önerilir.

K1 vitamini 37.5 mg

K vitaminleri genellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Emilim için önemli bir vitamindir. Emilim bozukluğu olan çocuklarda besinlerin ve alınan takviyelerin vücuda daha iyi emilmesini sağlar.

D3 vitamini 400 İÜ

Günümüzün en popüler vitaminidir. Son zamanlarda D vitamini kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Bebeklikten yaşlılığa kadar her insanın D vitaminine ihtiyacı vardır. Genellikle güneşten ve bazı besin türlerinden alınan D vitamini, emilim bozukluğu olan kişilerin vücudunda eksiktir. D vitamini eksikliği vücutta bir çok belirti gösterebilir.

Nutrigen balık yağı şurubu ne işe yarar?

Balık yağı içerisindeki omega 3 yağ asitleri çocuklarda beden ve zihin gelişimine katkı sağlar. Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA içerir. Bu yağ asitleri çocuklarda beden ve beyin gelişimine yardımcı olur.

Balık yağı şuruplarının iştah açması bilinen bir özelliği değildir. Ancak nutrigen balık yağı şurubunun içerisinde bulunan vitaminler sayesinde, eksikliğe bağlı iştahsızlık varsa açılmasını sağlayabilir. Örneğin çocuğunuzda çinko eksikliği varsa ve çinko eksikliğine bağlı iştahsızlık varsa çinko eksikliği tamamlanır ve iştahın normal seviyeye gelmesini sağlar.

Boy uzatmaya yardımcıdır. Çocuklarda iştahsızlık ve çeşitli nedenlerden dolayı yeterli beslenmeme sonucunda boy ve kilo açısından geri kalmalar görülebilir. İçerisindeki L-arjinin sayesinde vücut büyüme hormonu salgılar ve boy uzamasına katkı sağlar.

Besinlerin vücuda emilimini sağlayan k vitamini sayesinde çocuklar besinlerden daha çok faydalanır.

Bağışıklık sistemi çocuklarda önemli bir faktördür. Bağışıklık sistemi düşük olan çocuklar sık hasta olur. Hastalığın vermiş olduğu iştahsızlık nedeniyle bir şey yemeyen çocuklar gelişim açısından geride kalır. Nutrigen balık yağı şurubunun içerisinde bulunan D vitamini ve çinko çocuklarda bağışıklığı destekler. Bağışıklığı güçlü olan çocuk sık sık hastalıklara yakalanma ihtimali azalır.

Balık yağı beyin fonksiyonlarını daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Beyin fonksiyonları sağlıklı çalışan çocuklarda hafıza güçlenir ve öğrenme becerisi artar.

Nasıl kullanılır?

2-4 yas arası çocuklarda günde 10 ml (bir yemek kaşığı)

4-10 yaş arası çocuklarda günde 10 ml (kg başına 50 mg balık yağı miktarını geçmeyiniz uyarısı yapılmıştır)

Yemek sonrasında verilebilir. 25° altında oda sıcaklığında saklanmalıdır. Kullanmadan önce çalkalayın.

Nutrigen balık yağı şurubu soru/cevap

Balık kokusu geliyor mu?

Portakal aroması ve tatlandırıcılarla desteklenmiştir.

Yan etkisi var mı?

Firma tarafından yan etkisi belirtilmemiştir. Önerilen dozu aşmayın.

Vitamin şurupları ile beraber verebilir miyim?

İçeriğinde D vitamini, çinko ve K1 vitamini bulunuyor. Kullanacağınız vitaminde aynıları varsa fazla gelebilir. Ya da dönüşümlü kullanabilirsiniz.

Boy uzatır mı?

L-arginin sayesinde boy uzamasını destekler.

İştah açar mı?

İştah kaybı varsa ve bu nutrigen balık yağı şurubunun içeriğindeki maddelerin eksikliğinden kaynaklanıyorsa iştahı normal seviyeye gelebilir.

Kaç kutu kullanmam gerekir?

Bu tür gıda takviyelerinden sonuç almak için bir kaç ay kullanılmanızda fayda var. Firma tarafından verilen bilgilerde maksimum kullanım süresi belirtilmemiştir.

Açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Şuruplar açıldıktan sonra uzun süre bekletilmemesi gerekir. Açıldıktan itibaren ömrü kısalır en kısa süre içinde bitirmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir