Migren taşı kullananlar

Migren taşı nedir?

Menthollü taş ya da migren taşı olarak bilinir. Alına sürüldüğünde serinlik hissiyatı vererek baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir. Kullanıcı yorumlarına bakıldığında bir çok kişiye fayda sağladığı görülüyor.

Bir kaç farklı firma tarafından farklı isimlerde piyasaya çıkarılmıştır. İçerikleri birbirinin aynısı, ana madde olarak menthol kullanılır. Okaliptüs yağı ve diğer yardımcı maddeler eklenir. “Hangi marka almalıyım” diye soracak olursanız inanın hiç fark etmez. Çünkü ana madde mentholdür. Hepsinin içeriğinde menthol bulunur.

Menthol nedir?

Menthol, nane bitkisinden elde edilebilen veya sentetik olarak elde edilen bir maddedir. Doğal olarak nane yağından elde edilebiliyor. Nane yağının içerisinde bulunan menthol insan sağlığı için çeşitli yöntemler ile kullanılıyor.

Genellikle ağrı kesici özelliği sayesinde krem ve pomadların içine katılabiliyor. Burun açıcı ve öksürüğü rahatlatıcı etkisi ile burun çevresine sürülüp koklanıyor. Solunum yolları açılıyor ve bu sayede kişi daha rahat nefes alıp veriyor.

Son olarak Menthol çeşitli yollarla kristalize taş haline getirilip baş ağrısı ve migren ağrılarında kullanılmak üzere üretiliyor. Tahta ambalajlarda şık bir tasarıma sahip. Etkisi konusunda kullanıcıların deneyiminden yola çıkacak olursak oldukça etkili gibi. Üstelik sadece baş ağrısı ve migrende değil, vücudunuzda ağrıyan bölgelere dahi sürebiliyorsunuz.

Menthol taşı nerelerde kullanılır?

Baş ağrısı ve migrende

Her türlü baş ağrısında etkili olduğu biliniyor. Migren ağrılarında alına sürülerek ağrıyı azalttığı biliniyor. Aynı şekilde baş ağrısında alın ve şakak kısımlarına sürülerek ağrıyı hafifletiyor.

Vücut ağrılarında

İsmi migren taşı olarak bilindi, ancak sadece migrende kullanıldığı söylenemez. Çünkü içeriğindeki menthol serinletici ve rahatlatıcı etkiye sahip olduğundan diğer vücut ağrılarında fayda sağlıyor. Ağrıyan bölgeye menthol taşını dairesel şekilde sürebilirsiniz.

Mentholün hemoroid yani basur ağrılarına da iyi geldiği söylenmektedir. Ancak menthol taşını bu şekilde kullanmak doğru olmayabilir.

Nasıl kullanılır?

Baş ağrısı ve migren için şakak kısmından başlanıp diğer şakağa kadar sürülür. Menthol uçucu bir madde olduğundan çok aşırı sürülmesi gözlerde yanmaya neden olabilir. 2-3 defa aynı bölge üzerine sürün yeterli olacaktır.

Vücuttaki ağrılara sürülecekse ağrıyan yere dairesel şekilde 3-4 defa daire çizin yeterli olacaktır. Bu işlemi gün içinde sık sık yapabilirsiniz.

Not: Bazen kapak açılmayabiliyor. Ahşap ambalaj olduğu için sıkışıyor. Açılmadığı zaman elinizden yere bir kez bırakın sonra tekrar deneyin.

Yan etkisi var mı?

Yan etkisi yoktur. Çok abartılı kullanmaktan kaçınılmalıdır. Tahriş olmuş cilde sürülmemelidir.

Hamileler ve emzirenler kullanabilir mi?

Hamilelikte menthol kullanımı C kategorisindedir yani risk teşkil edebilir anlamında. Emzirme döneminde ise bebeği emzirme zamanından uzak saatlerde kullanılması önerilir.

Nasıl saklarım?

Migren taşı, güneş görmeyen serin ortamlarda saklanmalıdır. Özelliğini kaybetmemesi için ağzı kapalı ya da kapağı kapalı şekilde tutulmalıdır.

Alerji yapar mı?

Aşırı sürülmediği sürece alerji yapmaz. Ancak bazı kişilerde ciltte kuruluk, döküntü, pullanma vb gibi istenmeyen etkiler görülebilir.

Migren ilaçları ile birlikte kullanılır mı?

Migren ilaçları ile birlikte kullanılabilir. Migren taşını ilaç olarak düşünmeyin. Zaten harici kullanım içindir, yutulmaz. Menthol uçucu bir madde olduğundan sürüldüğünde çok beklemez uçar gider.

Ne zaman etki gösteriyor?

Menthol keskin bir madde olduğundan etkisini hemen gösterir. Burun açıcı etkisi anlıktır. Cilde sürdüğünüzde 1 ya da 2 dakika sonra rahatlama başlar. Çok fazla kullanmak, daha çok etkili olacağı anlamına gelmez. Tahrişten dolayı cildinizde yanma hissedebilirsiniz.

Nerelerde satılır?

İlk olarak eczanelerden almanızı tavsiye ederim. Aktarlardan da alabilirsiniz veya internet üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Fiyatı nedir?

Günümüzde fiyatları 20 ila 30 lira arasında değişiyor. İnternet fiyatları daha uygun, eczanelerde 25 ₺ civarında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.