Ketoral şampuan ne için kullanılır?

Ketoral şampuan nedir?

Ketoral şampuan saçlı deriye ve vücuda uygulanabilen bir medikal şampuandır. İlaç statüsünde olduğu için medikal şampuan olarak geçer.

İçeriğinin ana maddesi olan ketokonazol, bir çok krem ve merhemin içeriğinde bulunuyor. Özellikle mantar tedavisinde kullanılan bu madde mantar hücrelerinin yapısını bozarak ortadan kaldırıyor.

Ketoral şampuanın 60 ml ve 100 ml olarak 2 farklı formda bulunuyor. İlaç kategorisinde olduğu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor. Ancak cilt uzmanı yazması gerekiyor.

Ketoral şampuan ne için kullanılır?

Kepeklenme

Saçlı deride oluşan döküntü ve kepeklenme için kullanılıyor. Kepek tedavisi için 4 hafta boyunca kullanılıyor. Tek yıkamada dahi gözle görülür bir etki görülebiliyor. Islak saça uygulandığında durulanmadan en az 1 dakika kadar bekletilmesi öneriliyor.

Saçlı deride kaşıntı

Mantar hücrelerinin neden olduğu kaşıntı için kullanılıyor. Saçlı deride kaşıntı, kızarıklık ve ardından oluşan kabuklanma gibi durumlarda her eczanede bulunan ve ulaşılması kolay ve uygun bir tedavi yöntemi olduğundan ilk tercihlerden biri oluyor.

Mantar enfeksiyonu

Mantar bakterileri gözle görülemeyen mikroorganizmalardır. İnsanlarda ve hayvanlarda yaygın olarak bulunurlar. Bazen deride bazen de iç organlara yerleşebilirler. Ciltte bulunan mantar bakterileri çoğaldığında kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlara neden olabilirler. Nemli ve havasız ortamlar en çok sevdikleri ortamlardır. Örneğin ayak parmak araları ve kasık gibi bölgelerde çoğalabilirler.

Ketoral şampuan sadece saçlı deride değil; vücudun diğer bölgelerinde oluşan kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma ve beyaz leke gibi durumlarda kullanılabilir. Kullanırken aynı saçlı deride olduğu gibi vücuda sürüldüğünde durulanmadan ortalama en az 1 dakika bekletilmelidir. İçeriğindeki ketokonazol isimli madde mantar hücrelerinin ölmesine neden olur.

Ketoral şampuan nasıl kullanılır?

Bebekler ve çocuklar için uygun olmadığı prospektüs bilgisinde belirtilmiştir. Haricen kullanım için uygundur. Saçlı deriye veya vücuda uygulanabilir. Kullanımı hakkında doktor tavsiyesinin dışına çıkılmamalıdır.

Kepek tedavisi için haftada 2 defa saçlı deri yıkanmalı ve 1 ay devam edilmelidir. Eğer kepek yine tekrarlarsa ara ara kullanmanızda fayda var.

Vücuttaki diğer mantar enfeksiyonlarında günde 1 kez yıkanmalıdır. Islak cilde sürülüp biraz bekletilmeli ve sonra durulanmalıdır.

Eğer saçlar uzunsa ya da her gün yıkamanız gerekiyorsa tedavi arasında normal günlük kullandığınız şampuanı kullanabilirsiniz. Kullanacağınız bölge yağlı ve kirli ise ilk önce normal şampuan vb ile yıkayın sonrasında ketoral şampuan kullanın.

Yan etkileri var mı?

Kullanılan bölgede enfeksiyon, kızarıklık artması, soyulma gibi durumların görülebileceği belirtilmiştir.

Alerjik reaksiyon gösterebileceği ağızda dilde şişme olabileceği yan etkileri arasında belirtilmiştir.

Deride kabarıklık,

Saç renginde değişme,

Kullanıldığı bölgede yanma hissi,

Göze kaçtığında tahriş,

gibi yan etkiler belirtilmiştir. Bu yan etkilerin bir çoğu binde bir görülebilecek yan etkilerdir.

Ketoral şampuan kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

İçeriğindeki yardımcı maddelerden ve ana madde olan ketokonazole karşı alerjiniz varsa kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir.

Ketoral şampuan ile birlikte kortizonlu krem losyon vb kullanıyorsanız 2 hafta sonra kortizon tedavisinin azaltılması uyarısı yapılmıştır. Bunun için doktorunuza başvurun.

Ketoral şampuan fiyatı nedir?

Günümüz fiyatı 20 lira 57 kuruş. Fiyat 07.10.2021 tarihli fiyatıdır ilerleyen zamanlarda değişkenlik gösterebilir.

Ketoral şampuan saçları döker mi?

Yan etkileri arasında saçlarda incelme ve renk değişikliği belirtiliyor. Ancak her kullanan kişide görülmeyebilir. Eğer görülürse tedavi bittikten sonra saçlar tekrar eski halini alabilir.

5 yorum “Ketoral şampuan ne için kullanılır?

 • 10 Kasım 2022 tarihinde, saat 2:51 PM
  Permalink

  Merhaba ketoral şampuanı genital bölge mantar hastalığı için kullanılır mı? Koku ve kaşıntı için.

  Yanıtla
 • 10 Kasım 2022 tarihinde, saat 5:12 AM
  Permalink

  Ben saç diplerindeki kepeklenme için kullandım çok iyi geldi şimdide sivilce için arkadaşlarımdan duydum iyi geliyormuş kullansam bir faydası olurmu ya da bir sakıncası olur mu?

  Yanıtla
 • 27 Mayıs 2022 tarihinde, saat 11:38 AM
  Permalink

  Tek yıkamada çözüm

  Yanıtla
 • 4 Nisan 2022 tarihinde, saat 10:33 PM
  Permalink

  Başta bu şampuana fiyatının uygun olmasından dolayı hep ön yargı ile baktım diğer pahalı kepek şampuanlarını denedim hiç gerek yokmuş ketoral tek kullanımda bile işe yarıyor.

  Yanıtla
 • 8 Ocak 2022 tarihinde, saat 12:00 AM
  Permalink

  Özellikle saçlardaki kepeklenme için çok iyi bir şampuan diğer kepek şampuanlarına nazaran bir yıkamada kepekten eser bırakmıyor

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir