İburamin cold şurup nedir? Ne için kullanılır?

İburamin cold şurup 6 yaş üstü çocuklar için kullanılan grip ve soğuk algınlığı şurubudur. Günümüzde soğuk algınlığı için çocuklarda en çok kullanılan ilaçlardan biridir.

İburamin cold şurup nedir?

Berko ilaç firmasına ait bir grip ve soğuk algınlığı şurubudur. İçeriğinde ibuprofen, psödoefedrin ve klorfeniramin bulunur. 100 ml cam şişe içerisinde muz aromalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaç statüsündedir. SGK tarafından 6 yaş üstü çocuklarda karşılanıyor. 6 yaş altı çocuklarda sigorta karşılamıyor.

İburamin cold şurup ne için kullanılır?

Soğuk algınlığı

Üşütmeden kaynaklı vücut ağrıları ve kırgınlık gibi belirtileri ortadan kaldırır. Ağrı kesici özelliği ile vücut ağrılarını bir kaç dakika sonra azaltabiliyor. Ayrıca ibuprofen antiinflamatuvar etkili bir ilaçtır. Yani vücutta meydana gelen soğuk algınlığından dolayı oluşan inflamasyonu azaltır.

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı

Dekonjestan etki dediğimiz kan damarlarını büzücü etkisi vardır. Burundaki kan damarları genişlediğinde nefes almak zorlaşır ve rahatsızlık hissi oluşur. İburamin cold şurup Dekonjestan etki göstererek kan damarlarını büzer ve burun açılır.

Grip

Grip, virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. İburamin cold şurup doğrudan virüslere etki edemez ancak hastalığın vermiş olduğu ateş, ağrı, baş ağrısı, vücut kırgınlığı ve burun tıkanıklığı gibi belirtileri azaltabilir.

iburamin cold çocuk şurubu
iburamin cold çocuk şurubu

Sinuzit

Çocuklarda nadir görülen bir hastalık. Daha çok yetişkinlerde görülüyor. Genellikle meslek hastalığı, sürekli rüzgara maruz kalma ya da motorsiklet kullanma gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Saçlarını her sabah yıkayıp kurutmadan sokağa çıkan kişiler sinüzit olabiliyor. Sinüzitte İburamin şurup ağrıları rahatlatır, tıkanıklığı açar ve nefes almayı kolaylaştırır.

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Diğer üst üst solunum yolu enfeksiyonları yani bademcik iltihabı, öksürük, ateş gibi hastalıklarda doktorlar tarafından çocuklara reçete edilebiliyor.

İburamin şurup kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

İçeriğindeki maddelerden birine karşı alerji varsa,

Böbrek yetmezliği varsa,

Kalp damar sorunları varsa,

Kalp, tansiyon ve depresyon ilaçları kullanıyorsanız,

Mide kanaması ve mide ülseri var sa,

Şeker hastalığı varsa,

Goz tansiyonu varsa,

Tiroidler fazla çalışıyorsa dikkatli kullanılmalıdır.

Dikkatli kullanılmalıdır denilmesindeki kasıt doktor kontrolünde dozu geçilmeden kullanılmalıdır. Çocuğunuzda herhangi bir rahatsızlık ya da sürekli kullandığı bir ilaç varsa doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Bu durum sadece İburamin cold şurup için geçerli değildir. Tüm ilaçlar için geçerlidir.

İburamin cold şurup yan etkileri

Alerji belirtileri: nefes darlığı, kaşıntı, döküntü, ciltte kızarıklık vb görülebilir.

Dışkı rengi değişebilir

Bulantı kusma

Karın ağrısı görülebilir. Karın ağrısı başlarsa kullanmayı bırakın doktorunuza başvurun.

Yaygın yan etkileri arasında:

Sinirlilik, uykusuzluk, görme bozukluğu, dışkının kötü kokması, bulantı, kusma, ishal, kabızlık ve karın ağrısı belirtilmiştir.

Bu sayılan yan etkilerin görülme oranı 10 hastadan birindedir. O bir kişide de hepsi birden görülme olasılığı çok düşüktür. Belki bir tanesi yada 2 tanesi görülebilir.

İburamin cold şurup prospektüs bilgisi okunduğunda yan etkilerine bakıpta doktorun verdiği ilacı çocuğuna kullanmaktan vazgeçen ebeveynler olabilir, oluyor da. Yan etkilerin hepsi birden görülebileceğini düşünenler olabiliyor. Bazı hastalarda hiç yan etki görülmez iken bazı hastalarda 1 ya da 2 tanesi görülebiliyor.

İburamin cold şurup nasıl kullanılır?

6 yaşından büyük çocuklar için kullanıma uygun olduğu belirtilmiştir. Daha küçük çocuklar için iburamin zero şurup öneriliyor.

6 yaşından büyük çocuklara doktorlar tarafından günde 3 defa 1 ölçek tavsiye ediliyor. Daha büyük çocuklarda ve ateş yüksek ise doz artırılabiliyor. Genellikle tok karna öneriliyor. En fazla 5 gün kullanılması gerektiği belirtiliyor.

İburamin cold şurup fiyatı: Günümüz fiyatı 17.41₺

Serin ve kuru yerde saklayın, gün ışığından muhafaza edin, kapak açıldıktan sonra en geç 2 ay içerisinde tüketilmelidir. 2 aydan uzun süre bekleyen şuruplar imha edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.