incelendi.net

İnceleme ve yorumlama bloğu

Sağlık

Dulcosoft şurup kullanıcı yorumları

Dulcosoft şurup nedir?

Dulcosoft şurup, kabızlık giderici olarak çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilen bir ilaçtır. Sanofi ilaç firmasına ait 250 ml şişe içinde, içeriğinde makrogol 4000 isimli bir madde bulunur.

Nedir bu makrogol 4000: laksatif olarak adlandırılan bağırsaklardan sert dışkının kolay ilerlemesini sağlayan bir madde. Suyu bünyesinde tutarak bağırsaklardaki dışkıya ulaştırır ve dışkıyı yumuşatır. Böylece dışkının daha rahat çıkmasını sağlar. Verilen bilgilere göre Dulcosoft şurup içindeki madde olan makrogol 4000 kana karışmadığı dışkı yoluyla vücuttan atıldığı belirtilmiştir. Bu sayede çocuklarda güvenle kullanılıyor. Doktorlar tarafından kabızlık yaşayan çocuklara sıklıkla reçete ediliyor.

Dulcosoft şurup ne için kullanılır?

Kabızlık tedavisinde ve sert dışkının yumuşatılmasında kullanılır. 8 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabildiği belirtilmiştir. 8 yaş altı çocuklarda doktor kontrolünde kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

Dulcosoft şurup dışkının yumuşamasını sağlar ve bağırsak hareketlerini artırır. Bu sayede şişkinlik, ağrı, sancı gibi sorunlar azaldığı gibi oluşabilecek diğer sağlık sorunlarının da önüne geçmiş olur. Örneğin sürekli kabızlık yaşayan kişilerde hemoroid (basur) sorunu oluşur. Tuvalette aşırı zorlama sonucunda kalın bağırsak çıkışında çatlaklar oluşabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için dulcosoft şurup kullanılabilir.

dulcosoft kabızlık şurubu
dulcosoft kabızlık şurubu

Kabızlık nedenleri?

Kabızlık nedenleri arasında en yaygın olanı yeterli su tüketmemektir. Su insan vücudu için olmazsa olmazlardan biri. Az su tüketiminde bağırsaklardan su direk olarak olarak vücuda emilir ve bağırsaklarda su azalır. Bu nedenle yetişkin kişilerde günde en az 2 litre su tüketilmesi öneriliyor. Sadece kabızlık önleme amaçlı değil, su vücudun genel ihtiyacı olduğundan sağlıklı çalışması için önemlidir.

Kabızlık sorununun en yaygın nedenlerinden biride beslenme şekli ve beslenme düzenidir. Örneğin aşırı süt veya süt ürünü tüketildiğinde kabızlık oluşabilir. Düzensiz yemek veya sürekli fast food gibi besinler kabızlığa neden olabilir. Ayrıca aşırı yemekte kabızlık nedenleri arasındadır.

Stres, gebelik, kronik hastalıklar ve kullanılan ilaçlarda kabızlık nedenleri arasındadır.

Dulcosoft şurup kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

İçeriğindeki maddelerden birine karşı alerjiniz varsa,

Ülseratif kolit ve crohn hastalığınız varsa,

Bağırsak tıkanması varsa,

Nedeni bilinmeyen karın ağrısı varsa,

Ve sindirim sistemi perforasyonu denilen sindirim sisteminde delik varsa dikkatli kullanılması veya kullanılmaması gerekir. Bu durumda doktorunuza danışın.

Dulcosoft şurup nasıl kullanılır?

Tercihen sabahları tek doz kullanılır. Doktor tarafından tavsiye edilen kullanım şekline öncelik gösterilmelidir.

8 yaş üstü çocuklar ve yetişkinlerde günde 40 ml ye kadar kullanılabilir. 3 yaşa kadar 16 ml, 7 yaşa kadar 30 ml maksimum doz kullanımı prospektüs bilgisinde belirtilmiştir.

Önerilen doz aşıldığında ishal ve karın ağrısı gibi sendromlar ile karşılaşılabileceği belirtilmiştir.

Gebelik ve emzirme döneminde doktor kontrolünde kullanılabileceği belirtilmiştir.

Dulcosoft şurup yan etkileri

Yaygın yan etkileri arasında ishal, karın ağrısı, şişkinlik, bulantı, kusma ve gaz sorunu olabileceği belirtiliyor. Çocuklarda ve yaşlılarda dışkı tutamama sorunu olabileceği belirtilmiştir.

Dulcosoft 2 çeşittir. Dulcosoft oral solüsyon ve Dulcosoft oral solüsyon için toz. Toz formu bir su bardağı su ile karıştırılarak kullanılır. Şurup formu açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmezse bozulduğu için toz formu tercih edilebilir.

Her iki formda tatsız olduğundan içerken sorun yaşanırsa meyve suyuna karıştırılarak kullanılabilir.

Konu hakkında yorumlarınızı alt kısımdan belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir