Cistus antivirüs pastil kullananlar yorumlar

Cistus pastil nedir?

Cistus pastil, içerisinde adını aldığı cistus bitkisi (Girit ladeni) bulunan ağızda emilerek kullanılan bir pastildir. Günümüzde sıkça tercih edilen ve doktorlar tarafından hastalara önerilebilen pastillerden biridir.

Generica ilaç firmasına ait menşei Almanya’dır. İçerisinde 10 adet bulunur. Günümüz fiyatı 45 lira civarındadır. İçeriğinde 10 adet olan pastil 45 lira fiyatı olması diğer pastiller ile kıyaslandığında biraz pahalı gelebilir. Ancak cistus antivirüs pastil içeriği diğer pastillerden çok farklı ve özellikle grip soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılan bir pastil.

Pastil denilince insanlarda ilk akla gelen sadece boğaz enfeksiyonu durumlarında kullanıldığı önyargısı oluşmuştur. Pastil demek ağızda emilen anlamına geliyor. Yani içeriği ve ne işe yaradığı sorgulanmıyor.

İçeriği nedir?

Girit ladeni (cistus creticus)

Girit ladeni Akdeniz ikliminde yetişen otsu bir bitkidir. Yaprakları yapışkan çiçekleri beyaz ve pembe renkli olabilir. Sağlık açısından reçinesinden faydalanılır. Koyu kahverengi renkte olur. Balgam sökücü ve mikrop öldürücü etkisi ile bilinir. Yardımcı madde olarak içeriğinde tatlandırıcılar, aromalar ve arap zamkı bulunuyor.

Çeşitleri

1-Cistus antivirüs pastil

Cistus antivirüs pastil
Cistus antivirüs pastil

Bu ilk çıkan formu olup sade olarak adlandırılır.

2-Cistus ballı limonlu antivirüs pastil

Cistus antivirüs ballı limonlu pastil
Cistus antivirüs ballı limonlu pastil

Bu formu da sonradan eklenen bal ve limon ekstresi ile aromalı hale getirilmiş. Her iki formunda ana maddesi aynı olmakla beraber sadece aroması değişmiştir. Bal ve limon karışımı genel olarak boğaz enfeksiyonlarına fayda sağladığı bilinir. Ancak tıbbi bir cihaz olarak görüldüğü için bal ve limonun diğer maddeler karşısında pek fonksiyonu kalmıyor.

Cistus pastil ne için kullanılır?

Grip soğuk algınlığı

İçerisinde bulunan Girit ladeni bitki ekstresi antimikrobiyal özelliği ile gribe neden olan virüslere karşı savunma sağlar.

Boğaz ağrısı

Cistus pastil içeriğinde bulunan Arap zamkı etken maddesi sayesinde boğazda bakteri ve virüslere karşı bir savunma tabakası oluşturur. Bu savunma tabakası boğazda ağrı, yanma ve kaşıntıyı hafifletir.

Öksürük

Kuru öksürükte cistus antivirüs pastilin oluşturduğu tabaka ile boğazda gıcık dediğimiz kaşıntıyı hafifletir ve kuru öksürüğü azaltır. İçeriğinde bulunan Girit ladeni bitkisinin balgamlı öksürükte fayda sağladığı biliniyor. Bu nedenle hem kuru hem de balgamlı öksürükte kullanılabilir ve fayda sağlar.

Son zamanlarda ortaya çıkan korona virüs (covid 19) hastalığına karşı kullananlar var. Tabi ki korona virüse karşı etkinliği bilinmemekle beraber yan etkisi olur mu o da bilinmiyor. Prospektüs bilgisine bakıldığında virüsler için etkili olduğu anlaşılıyor ancak korona virüse iyi geldiği konusunda firma tarafından herhangi bir açıklamada bulunulmadığı için etkinliği tam olarak bilinmiyor.

Ne zaman kullanılır?

Boğazda başlayan kuru kaşıntı ve herhangi bir rahatsızlık hissedildiğinde ve grip virüsü bulaştığı hissedildiği andan itibaren kullanılabilir.

Nasıl kullanılır?

Yetişkinlerde günde 3 veya en fazla 6 adet yavaşça ağızda çiğnenerek kullanılabilir. Aç veya tok karna fark etmez. Çocuklar için herhangi bir kullanım önerisi belirtilmemiştir. Çocuklarda doktor önerisi dışında kullanılmaması daha doğru olur.

Yan etkisi var mı?

Prospektüs bilgisinde herhangi bir yan etki belirtilmemiştir. İlaç kullanıyorsanız etkileşime girmemesi açısından 1-2 saat aralıklarla kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.