Almediko 2-aticyto şurup nedir? Yorumlar

2-aticyto şurup nedir?

Almediko firmasına ait 2-aticyto şurup çocuklar ve yetişkinler için kullanılabilen üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı geliştirilen doğal içerikli bir karışım solüsyondur.

İçeriğinde 4 çeşit bitki ekstresi karışımı bulunuyor. 240 ml şişe içerisine konulmuş. İzmir’de bulunan Almediko Sağlık Ürünleri firmasına ait olup burada üretimi yapılmaktadır. Menşei ülke Türkiye’dir.

Tarım Bakanlığı tarafından onaylı gıda takviyesi adı verilen bitkisel içerikli bir üründür. Nane ve ahududu aromalı, tatlandırıcı olarak stevia bulunur. Günümüz (23.09.2021) fiyatı 119 ₺ dir.

2-aticyto şurup içeriği nedir?

Rosa canina (Köpek gülü)

kuşburnu meyvesi
kuşburnu meyvesi

Latince ismi rosa canina, ülkemizde köpek gülü genellikle meyvelerine kuşburnu denir. Kuşburnu ağacı ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişir. Küçük çalı görünümlü bir ağaçtır.

Sağlık açısından meyvelerinden faydalanılır. Kuşburnu meyveleri küçük kırmızı ve turuncu renkte olabilir. C vitamini açısından zengin olan kuşburnu meyveleri günümüzde bir çok gıda takviyesinin içerisinde yer alıyor. Eskiler soğuk algınlığı ve romatizma ağrılarına karşı kurtulmuş meyvesini kaynatıp içerek şifa aramışlardır.

Hibiscus sabdariffa (Sudan bamyası)

hibiscus (Afrika gülü Arap gülü)
hibiscus (Afrika gülü-Arap gülü) sudan bamyası

Halk arasında hibiscus çiçeği, Afrika gülü ve Arap gülü olarak ta bilinir. Anavatanı Afrika olan bitkinin boyu 3 metreye kadar ulaşabiliyor.

Bitkinin sağlık açısından kırmızı renkte olan çiçekleri kullanılır. Genellikle soğuk algınlığı ve öksürükte, yumuşatıcı ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinir.

Birçok bitki çayı karışımının içerisinde bulunur. Hoş bir tadı vardır. Çaya kırmızı bir renk verir. Yumuşatıcı etkisinden dolayı hibiskus çayı kişiyi rahatlattığı söylenir.

Thymbra spicata (Zahter ekstresi)

karabaş kekik otu
karabaş kekik otu

Anadolu’da karabaş kekik otu olarak bilinir. Yaz aylarında çiçek açar. Tüylü kalın ve sert bir gövdesi vardır. Bitkinin sağlık açısından yaprak ve çiçeklerinden faydalanılır. Ülkemizde güneydoğu Anadolu bölgesinde bol miktarda doğal olarak yetişir.

Karabaş kekik otu soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve çeşitli cilt enfeksiyonlarında kullanıldığı bilinir. Ayrıca mide ağrılarında ve sindirim sistemi problemlerinde yaygın olarak kullanılır.

Karabaş kekik otunun bir başka diğer kullanım alanları da vardır. Örneğin yemeklere katılabiliyor. Parfüm ve şampuan gibi kozmetiklerde ve bazı paketlenmiş yiyeceklerin içerisinde kullanılabiliyor.

Helichrysum arenarium (Altın otu)

altın otu
altın otu (kudama)

Altın otu 2-aticyto şurup kutusunda ismi geçen kudama ekstratıdır. Kudama ekstratı flavonoid ve polifenol açısından zengin bir bitkidir. Ölmez çiçek adı ile de bilinir. Nedeni ise soğuk kış şartlarına karşı dayanıklı olmasıdır. Asya, Avrupa ve Anadolu’da yüksek dağlık bölgelerde yetiştiği bilinir. Antioksidan özelliği ve bağışıklık sistemi destekleyici olduğu bilinir.

2-aticyto şurup ne için kullanılır?

Grip / soğuk algınlığı

Grip virüslerinin neden olduğu halsizlik, kırgınlık ve eklem ağrısı gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

Öksürük

Kuru ve balgamlı öksürükte yumuşatıcı özelliğinden dolayı fayda sağlar. Balgamlı öksürükte balgamı yumuşatarak daha kolay sökülmesini sağlar. Kuru öksürükte göğüs yumuşatıcı maddelerden dolayı öksürüğün şiddetini ve oluşan göğüs ağrısının azalmasına yardımcı olur.

Boğaz ağrısı

Boğazda oluşan tahribata karşı yine yumuşatıcı özelliğinden dolayı fayda sağlayabilir. Boğazı yumuşatır ve ağrısını azaltabilir.

Bağışıklık sistemine destek

Polifenollerin ve flavonoidlerin sayesinde bağışıklık sisteminin vücuttaki serbest radikal denilen mikroplara karşı savaşmasına destek olur. Antiseptik ve antioksidan özelliğinden dolayı mikropların vücuttan atılmasına katkı sağlar.

2-aticyto şurup nasıl kullanılır?

4-10 yas arası çocuklarda günde 2 defa 15 ml,

11 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3 defa 30 ml tok karna verilebilir.

Yan etkisi var mı?

Firma tarafından prospektüs bilgisinde yan etkisinin olmadığı belirtilmiştir.

Tavsiye edilen günlük dozu aşmayın uyarısında bulunulmuş. Alerjisi olanlar, hamilelik ve emzirme döneminde olanlar doktora danışması gerektiği uyarısı yapılmıştır.

Ürünü oda sıcaklığında ışık görmeyen yerlerde kutu içerisinde muhafaza edin.

Sizde bu ürünü kullandıysanız konu altından yorumlarınızı diğer okuyucular ile paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.