Alından ateş ölçen derece nasıl kullanılır?

Teknolojinin ilerlemesi ile alından kızılötesi ile temassız ateş ölçen derecelerin son zamanlarda kullanımı artmıştır. Eski civalı ateş ölçerlerin yerini alan bu elektronik cihazların kullanım şekli de oldukça basittir.

Bilindiği gibi cıvanın zararlı etkileri göz önünde bulundurulmuş ve civanın beden derecelerinde kullanımı yasaklanmıştır. Bunun yerine elektronik ateş ölçerler kullanılmaktadır.

temassız ateş ölçer

Peki bu elektronik ateş ölçer nasıl kullanılır,

sağlığa zararı var mı,

en çok tavsiye edilenler hangileri? bu soruları sizin için araştırdık.

Alından kızılötesi teknolojisi ile ölçüm yapan dereceler, aynı zamanda diğer maddelerin ve cisimlerin de (oda ısısı, biberon içindeki mama ısısı vb) ölçümünü yapabilmektedir.

alından ateş ölçer nasıl kullanılır

Çalışma mantığı tamamen kızılötesi teknolojisidir. Yaklaşık olarak 10 cm uzağındaki nesneler ile kızılötesi alışverişi yaparak ölçümünü tamamlar.

Derece nasıl kullanılır?

Alından kızılötesi ile ateş ölçen derecelerin kullanımı çok basittir. Alın kısmına 5-10 cm uzaklıktan tutun ve tetiğe 1 saniye basın. Tetiği bıraktığınız da bip sesi duyacaksınız ve ölçüm tamamlanmış olacak. Ekranda rakamlar ile ölçüm sonucu belirtilecektir. Ekran ışığı kırmızı ise ateş yüksek, yeşil ise ateş normal demektir.

alından ateş ölçer

Tavsiyem alından ölçme ile kalmayın aynı şekilde vücudun başka bölgelerinden de ölçüm alın. Bazı durumlarda çocuklarda boğaz ve göğüs kısmının ateşi daha yüksek olabiliyor. Bunu yaparak ortalama vücut ısısı almış olursunuz.

Cihazı kullanırken vücut ısısı ölçmek için ayarını ‘body’ yazan kısma getirmeniz gerekiyor. Herhangi bir madde veya cisim sıcaklığı ölçmek için ‘surface’ yani yüzeysel sıcaklık konumuna getirmeniz gerekiyor. Tabi ki cihazlar arasında bu düğmeler değişkenlik gösterebilir. Farklı markalar çıktıkça farklı göstergeler olabilir.

Ayar değiştirme

Cihazın ayarlarını değiştirmek için ‘mode’ düğmesini ve tetiği kullanmanız gerekiyor. Santigrat (°C) olarak kalması gerekir. Fahrenheit (°F) günümüzde çok kullanılan bir ısı ölçü birimi değildir.

Alından ateş ölçen derece zararlı mı ?

Bu konu hakkında hiç bir kaynak yok. Şüphesiz zaten böyle bir şeyin söz konusu olması halinde pediatri kurumları ve diğer ilgili kurumlar harekete geçerdi. Radyasyon yaydığı konusunda herhangi bilgi yok. Radyasyon ölçümü yapılarak bu durum netliğe kavuşabilir.

Alından ateş ölçüm değeri kaç olmalı ?

Yetişkin insanlarda 35 ila 43 derece arasında vücut ısısı görülebilir. Hastalık zamanında yetişkinlerde 40 dereceyi geçebilir.

Alından ölçülen ısı derecesi 36 ve 37 derece arası normal kabul edilir. İstisnai durumlarda (bebeğin sıcak ortamda bulunması ve kalın kıyafetler giydirilmesi gibi) 37 dereceyi geçebilir.

En çok tavsiye edilen Ateş ölçerler hangileri?

Şu zamanda en çok tercih edilen ve en çok kullanılan ateş ölçer tipleri alından, kulaktan ve koltuk altından ölçen derecelerdir. Hepsi güvenilir ve doğru ölçüm yapabilir.

Marka olarak buradan bir tavsiyede bulunmam doğru olmaz.

Konu hakkında yorum kısmından görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.

4 yorum “Alından ateş ölçen derece nasıl kullanılır?

 • 24 Kasım 2020 tarihinde, saat 9:56 AM
  Permalink

  Marka öneriniz var mı hangisinin kullanımı daha kolay

  Yanıtla
 • 16 Kasım 2020 tarihinde, saat 9:51 AM
  Permalink

  Ben internetten aldım hatalı ölçüyor 10 sn arayla yaptığım ölçümler farklı çıkıyor sizce nedeni nedir?

  Yanıtla
 • 23 Ekim 2020 tarihinde, saat 11:42 AM
  Permalink

  bendeki ateş ölçer bozuk galiba her ölçtüğünde farklı sonuçlar veriyor çok sağlıklı çalışmıyor

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.